reklamı kapat

POPÜLER

Concorde sonik patlama

Efsane yolcu uçağı Concorde’un oluşturduğu duymaya değer sonik patlama [Video]

Dünyanın en önemli yolcu uçaklarının başında kesinlikle Concorde geliyor. Sonu iyi bitmeyen Concorde’un oluşturduğu sonik patlama da halen unutulamıyor.

Concorde, yıllar önce süpersonik yolcu taşımacılığını başlatmış bir uçak modeli. Yaşanan hatırlanmak istenmeyen kazalar sonrasında emekli edilen uçak, uçtuğu sırada Dünya’yı daha önce hiç olmadığı kadar ufak hale getiriyordu. Çünkü güçlü jet motorlarıyla sesten hızlı uçabilen (En yüksek hız 2.179 km/sa olarak geçiyor) Concorde, ses hızını açtığı zaman inanılmaz yüksek bir sonik patlama oluşturuyordu. Günümüzde savaş uçaklarından duyduğumuz bu kavramı gündelik hayata sokan efsane uçak, bu açıdan inanılmaz bir gürültü kirliliği oluşturuyordu. Direkt olarak yukarıdaki videoda duyabileceğiniz sonik patlama dışında kalkışta da çok büyük ses yapan uçak, özellikle havaalanı yakınlarında yaşayanları hiç memnun etmiyordu. Ses hızını yasalar gereği deniz üzerinde ve oldukça yüksekte aşan uçak, o sırada bölgede olanları korkutucu derecede bir gürültü çıkarıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Concorde izinden gidecek yeni nesil süperonik yolcu uçaklarını daha sessiz hale getirmek istiyor

NASA bunun için Lockheed Martin ile bir X-Plane projesi üzerinde çalışıyor. Bu proje ile sonik patlamanın aşağıdaki şehirleri ve insanları rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesini isteyen NASA, ayrıca sesten hızlı (1.513 km/s) seyir gürültüsünde de ciddi bir düşüş (75 db’ye kadar) hedefliyor. Bunu yapması gelecek içi çok büyük önem arz eden kurum dışında başka firmalar da yeni nesil süpersonik yolcu uçakları geliştiriyor. Burada şimdilik daha çok süpersonik iş jetleri geliştiriliyor.