reklamı kapat

POPÜLER

Pencere yerine LCD ekran kullanan süpersonik yolcu uçağı ilk uçuş testini tamamladı

Süpersonik yolcu uçaklarının (Sesten daha hızlı) geri dönüşü için çalışmalar kapalı kapılar ardında aktif olarak devam ediyor. Concorde’un başına gelenler nedeniyle rafa kaldırılan süpersonik yolcu uçağı kavramı, Spike Aerospace firmasının S-512 isimli modeliyle çok yakında yeniden hayatımıza girecek.

Uzun yıllardır üzerinde çalışmalar devam eden ve en son rüzgar tüneli testlerine sokulan Spike Aerospace S-512, kısa süre önce ilk gerçek uçuş testini de başarıyla tamamladı. Firma tarafından herhangi video ya da görselin paylaşılmadığı bu test sürecini otonom (İnsansız) olarak tamamladığı açıklanan S-512, test ile firmanın rüzgar tünelinde elde ettiğinden çok daha fazla teknik veri oluşturmuş ve toplam yedi farklı kısa uçuş gerçekleştirilmiş. Otonom testi “büyük başarı” olarak nitelendiren şirket CEO’su Vik Kachoria, testlerin ABD New England’da yer alan özel bir uçak pistinde gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Şimdiye kadar açıklanan teknik detaylara baktığımız zaman Spike Aerospace S-512 ilk olarak penceresiz yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yakıt sarfiyatını düşürmek (Pencere / cam ağırlığı atılmış oluyor), daha sağlam bir gövde aerodinamiği kurmak ve güneş parlamalarını önlemek adına kabin bölgesinde hiç pencere yer almayan süpersonik yolcu uçağı, bunun yerine kabin içerisine yerleştirilen LCD ekranları kullanıyor. LCD ekranlara uçak dışarısında yer alan ufak kameralardan görüntü aktarılıyor ve böylece yolcular pencereye oranla çok daha nefes kesici bir manzara deneyimi elde edebiliyor.

18 ile 22 kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip olması planlanan S-512, özel tasarlanan jet motorlarıyla 1.8 Mach (Saatte yaklaşık 2 bin kilometre) gibi oldukça yüksek hıza çıkabiliyor ve tam 10 bin kilometre menzil yapabiliyor. Bu kombinasyonla New York ile Londra arasını 3 saate indirebileceği söylenen süpersonik yolcu uçağı, Los Angeles ile Tokyo arasındaki mesafeyi ise sadece 8 saate indirebilecek ve toplam 80 milyon dolar gibi bir fiyata satışa çıkacak.

Her hangi bir sorun yaşanmazsa 2021 yılında ticari sürümüyle gökyüzündeki yerini alacak olan Spike Aerospace S-512, global dünya için çok büyük önem arz ediyor.