reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Spike S-512 Supersonic Jet

Bu süpersonik jetin kabininde pencere yerine dev ekranlar kullanılıyor

80 milyon dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak Spike S-512 Supersonic Jet üzerinde çalışmalarını sürdüren Spike Aerospace, yeni uçağın kabininde pencerelerin yerini dev ekranların alacağını duyurdu. Tasarımcı firma, yapacağı değişiklikle kabin içinde güneşin verdiğin rahatsızlığın önüne geçmeyi ve perde açıp kapatma ihtiyacının ortadan kalkacağını söylüyor.Uçakta pencerelerin yerine gövde üzerinde boylu boyunca panoramik ekranlar uzanacak. Bu ekranlarda sabit bir görüntü yer alabileceği gibi uçağın dışına yerleştirilen kameralardan alınan canlı görüntüler ya da önceden oluşturulmuş kayıtlar kullanılabilecek. Yolcular istedikleri takdirde ekranların parlaklığını da azaltabilecek.
Spike S-512 Supersonic Jet
Pencerelerin yerini ekranlara bırakacak olmasının yalnızca kabin içi tasarıma değil uçağın ana tasarımına da önemli etkileri söz konusu. Pencerelerin, hem tasarım hem de üretim aşamasında tasarımcı ve mühendisleri zorladığı biliniyor. Gövde üzerinde özel işlem gerektirmesinin yanı sıra pencereler ek yapısal desteğe ihtiyaç duyuyor ve ekstra ağırlığa neden oluyor. Pencerelerin tamamen ortadan kalkıyor olması hem uçağın dayanıklılığını ve aerodinamisini artırıyor hem de ağırlığını azaltıyor.
Spike S-512 Supersonic Jet
Eski Airbus, Boeing ve Gulfstream mühendisleri tarafından tasarlanan S-512, 18 yolcu kapasitesine sahip. Normal yolcu uçaklarının hızını neredeyse ikiye katlayarak saatte 2.204 km/s azami hıza ulaşabilen süpersonik jet, Concorde’lar gibi Londra – New York arasını 3 saate, Los Angeles – Tokyo arasını ise 6 saate indirmeyi vadediyor. Henüz tasarım aşamasında olan uçağın en erken 2018 yılında uçuşa hazır hale gelmesi bekleniyor.
Spike S-512 Supersonic Jet

Advertisement