reklamı kapat

POPÜLER

Airbus A380 Emirates
Airbus A380 Emirates
Airbus A380 Emirates

Uçan dev Airbus A380 için yolun sonu geldi mi?

Havacılık dünyası bir kaç haftadır hep bu soruyu soruyor. Sektörde dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380‘nin kademeli olarak üretimden alınacağı konuşuluyor. Ancak bugün ortaya çıkan bir gelişme devin gökyüzünde kalmaya devam edeceğini gösteriyor.

Airbus’ın en büyük müşterilerinden Emirates, bugün şirket ile tam 36 adet A380’lik bir satın alma anlaşması imzaladı. Tanesi 446 milyon dolar uçak için yaklaşık 16 milyar dolar ödeme yapacak Emirates, tek başına uçağın geleceğini kurtarmış durumda. Peki bu dev yolcu uçağı son dönemde neden gözden düştü? 2007 yılında duyurulduğunda A380 yolcu taşımacılığının geleceği olarak gösteriliyordu. Daha önceki dev Boeing 747‘den çok daha büyük olmasıyla fark yaratan uçak, bünyesinde tam 853 yolcu taşıyabiliyor. İşte bu yüksek kapasite birçok havayolunun uçan deve soğuk bakmasına neden oluyor. Çünkü firmalar her uçuşu 853 yolcu ile dolduramıyor bu da kısa ve uzun vadede ciddi maliyet sorunları çıkartıyor. Ayrıca bu büyük makineyi yönetmek de birçok şirket için ekstra sorunlar çıkartıyor.

Airbus A380 Emirates

Emirates, Airbus A380’den oldukça memnun

Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Airbus CEO’su John Leahy, yeni siparişler gelmezse uçağın üretimini durdurmayı düşündükleri açıklamıştı. İşte bu açıklamayı tarihe gömen Dubai Hükümeti’ne ait Emirates, görünüşe bakılırsa bu tarafta büyük gelecek görüyor. Seferleri aşırı artırmak yerine mevcut uçaklarla daha fazla insan taşımak isteyen şirket, şu an 100 tane A380 ile uçuş gerçekleştiriyor. Yeni uçakların teslimatına ise 2020’den sonra başlanacağı belirtiliyor.