reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Airbus A380

Dev yolcu uçağı Airbus A380, ilk defa biyoyakıt ile uçuş yaptı

Dünyanın en önemli havacılık firmaları arasında bulunan Airbus, dev yolcu uçağı Airbus A380 ile ilk defa biyoyakıt merkezli uçuş yaptı.

Temiz havacılık için çalışmalar sürüyor. Bu konuyu göz ardı etmeyen en büyük isimlerden olan Airbus, ilk defa yüzde 100 biyoyakıt ile yüklenen Airbus A380 uçağıyla uçuş denemesi gerçekleştirdi. Uçağın burada spesifik olarak 27 ton kadar Sustainable Aviation Fuel (SAF) yakıt ile yüklendiği aktarılıyor. Bu yakıtın üretim kaynağı ise yemeklik yağ ve atık yağlar olarak açıklanıyor. Bu kapsamda tam üç saatlik bir başarılı uçuş gerçekleştiren firma, gelecek için önemli bir adım daha atmış oldu. Rolls-Royce imzalı Trent 900 jet motorları üzerine kurulan A380 ile biyoyakıt merkezli uçuş Fransa’da gerçekleştirildi. Airbus bu konuda daha önce de A350 ve A319neo yolcu uçaklarıyla denemeler de yapmıştı.

Airbus temiz havacılık için başka planlar da yapıyor. Firma önümüzdeki on yıl içinde hidrojen ile uçuş için hazır olacak bir test uçağı için iş birliği yapmak üzere geçtiğimiz aylarda GE ve Safran Aircraft Engines’in ortak şirketi olan CFM International ile ortaklık anlaşması imzaladı. Konu hakkında yapılan açıklamaya göre bu programın amacı, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu (ZEROe) bir uçağın hizmete girişine hazırlanırken, hidrojenle çalışan doğrudan yanmalı bir motorun yer ve uçuş testlerini tamamlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçuş sırasında, Fransa ve Almanya’daki Airbus tesislerinde hazırlanan sıvı hidrojen tanklarıyla donatılmış bir A380 uçağı kullanılacak. Airbus, ayrıca hidrojen itiş sistemi ihtiyaçlarını tanımlayacak, uçuş testlerini denetleyecek ve uçuş sırasında hidrojen yanmalı motoru test etmek için A380 platformunu sağlayacak.

Airbus tarafından verilen bilgiye göre CFM International (CFM), bir GE Passport turbofanın yakıcısını, yakıt sistemini ve kontrol sistemini hidrojenle çalışacak şekilde değiştirecek. ABD’de monte edilen motor, fiziksel boyutu, gelişmiş turbo mekanizması ve yakıt akış kabiliyeti nedeniyle bu program için seçilmiş durumda.

Airbus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın