reklamı kapat

POPÜLER

Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL
Airbus BelugaXL

“Uçan balina” Airbus BelugaXL’dan tarihi başarı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, “uçan balina” lakaplı BelugaXL ile tarihi bir gelişmeye imzasını attı.

Dünyanın en büyük hava araçlarından sayılan Airbus BelugaXL, ilk uçuşunu Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleştirdi. İlk uçuşuna kaptan pilot Christophe Cail, yardımcı pilot Bernardo Saez-Benito Hernandez ve uçuş mühendisi Jean Michel Pin ile çıkan dev uçak, dört saatten fazla havada kaldı. Yapılan denemesi sorunsuz geçen uçak, görebileceğiniz üzere çok garip duran bir tasarıma sahip. Firmanın Beluga balinasına benzemesi için özel emek harcadığı uçak, yolcu değil kargo taşıma amacıyla tasarlanmış. Tam 53 ton yük taşıyabilen Airbus BelugaXL, 63.1 metre uzunluğa, 18.9 metre yüksekliğe ve 60.3 metre kanat açıklığına sahip. Gücünü iki adet Rolls Royce Trent 700 jet motorundan alan uçak, ön kısmı açıldığı için çok rahat bir kargo yükleme yapısına sahip. Çok büyük ve ağır parçaların taşınması için çok önemli olan Beluga, önümüzdeki 10 ay boyunca tam 600 saat boyunca gökyüzünde test edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus BelugaXL

Airbus BelugaXL tam bir dev

Önümüzdeki yılın ikinci yarısından sonra kullanıma girecek kargo uçağından beş adet üretilecek. Hava taşımacılığını değiştirecek güçte olan uçak, gerçekten sınırları zorluyor. Uçaktan ince detaylar veren video ise aşağıda yer alıyor.

İlgili Video

Uçak için hazırlanan tanıtım videosu