reklamı kapat

POPÜLER

Airbus A350 XWB

Airbus’ın havacılığı değiştirecek yolcu uçağı “A350 XWB” için tarihi gelişme

Havacılık sayesinde yaşadığımız gezegen çok daha ufak hale geldi. Yolcu uçakları daha önce aylar süren mesafeleri günlere indirdi. Ancak Dünya içerisinde yer alan belirli rotalar her zaman mevcut teknoloji için çok uzak kaldı. İşte bunu değiştirecek Airbus A350 XWB, sonunda ilk uçuş testine çıktı.

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, kısa süre önce uzun mesafeli uçuşa özel A350 XWB modelinin ilk testini gerçekleştirdi. İlk defa havalanan ve sorunsuz bir test aşaması geçiren uçak, gerçekten çok büyük önem arz ediyor. Çünkü bu gelişmiş yolcu uçağı dünyanın en uzun ticari uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. Bu konuda mevcut rekor Avustralya‘dan İngiltere’ye direkt uçuş yapan Boeing 787-9 Dreamliner modelinde bulunuyor. Bu rekoru tam 14,498 km boyunca direkt uçuş gerçekleştirerek eline alan Qantas, yakında yerini kaybedecek gibi duruyor. Çünkü her şey yolunda giderse Airbus A350 XWB tam 17,964 km yol yapabiliyor. Bu konuda rekorun ise Singapur ile New York arasında yapılacak 15,218 km direkt uçuşla kırılacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus A350 XWB çok özel bir yolcu uçağı

Özel geliştirilen yakıt tankı, uzun kanat uçu parçaları (winglets) ve birçok karbon fiber parçasıyla fark yaratan yolcu uçağı, söylendiği kadarıyla 280 ton kalkış ağırlığına sahip. Tam 20 saat boyunca havada kalabilen XWB, 12 milyar dolarlık bir geliştirme sürecinin ürünü. 270 ila 350 yolcu taşıyabilen üç farklı versiyonu bulunacak uçak, gücünü iki adet Rolls Royce XWB Trent jet motorundan alıyor. Bu motorlar uçağı saatte 903 km hıza çıkartabiliyor. Bu devrimsel uçaktan şimdiye kadar tam 850 sipariş (45 müşteri) alındığı da söyleniyor.

İlgili Video

Dünyanın en büyük jet motoru uçuşta