reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify’da özellikle “ücretsiz aboneleri” sevindirecek yeni dönem

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi Spotify, New York merkezli etkinliği kapsamında ücretsiz aboneleri oldukça sevindirecek duyurularda bulundu

Şu an toplam 161 milyon kullanıcısı bulunan Spotify, bunun 71 milyonun ücretli abone olduğunu belirtiyor. Geriye kalan 90 milyon kişinin servisi ücretsiz olarak kullandığı söylenirken, işte bu kesim için güzel bir gelişme bulunuyor. Yeni süreçte şirket ücretsiz tarafa uyguladığı önemli sınırlandırmaları esnetiyor. Örneğin ücretsiz aboneler artık belirlenmiş 15 keşif listesinde yer alan istedikleri şarkıyı istedikleri kadar dinleyebiliyor. Buradaki önerilerde makine öğrenme altyapısını kullanan firma, listelerde 750 parça ve tam 40 saat müziğin olduğunu belirtiyor. Daha önce ücretsiz abonelere hiçbir şekilde tek parça seçimi yaptırmayan (Sadece “karışık çal” vardı) platform, ayrıca uygulama tarafında da önemli adımlar atmış durumda. Söylendiği kadarıyla artık uygulama içerisinde bir “düşük veri modu” bulunuyor. Bu mod açıldığı zaman mobil veri tüketimi tam yüzde 75 oranında azaltılabiliyor. Bu da telefonuyla müzik dinleyen ücretsiz aboneler için harika duruyor. Biliyorsunuz çevrimdışı dinleme için servise ücretli abone olmak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’dan sağlam adımlar geldi

Geçtiğimiz haftalarda başarılı bir halka açılma gerçekleştiren şirket, artık maddi olarak çok daha güçlü durumda. Ancak bu durum şirketin geleceğini garanti altına almıyor. En büyük rakip Apple Music sürekli olarak büyüyor (40 milyon ücretli abone) ve bu ivmenin kesilmesi beklenmiyor. Bu yüzden firma yeni adımlarla kitlesini büyütmek istiyor. Yeni dönem için uygulama genelinde bazı iyileştirmeler yapan firma, size soracağı favori sanatçılar üzerinden özel listeler yapacağını da belirtiyor.

İlgili Video

Google’ın müzik üretimi için ilginç servisi