reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia
Nvidia
Nvidia
Nvidia
Nvidia

Geliştirdiği yeni teknolojiyle Nvidia’dan Photoshop’a büyük gözdağı [Video]

Ekran kartı denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Nvidia, elindeki maddi güç ve teknolojiler sayesinde farklı alanlarda da çalışıyor. Bu noktada özellikle yapay zeka ve derin öğrenme tarafına ağırlık veren firma, yeni çalışmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi biliyor.

Nvidia tarafından kısa bir video ile tanıtılan yeni teknoloji, direkt olarak Photoshop içerisinde yer alan “Content-Aware Fill” özelliğini hedef alıyor. Bilmeyenler için bu özellik, fotoğraflar içerisindeki istenmeyen objelerin çok basit şekilde silinmesine imkan tanıyor. İşte bunu bir sonraki aşamaya çıkartan ekran kartı devi, kendi çözümüyle çok daha etkileyici sonuçlar ortaya koyuyor. Yapay zeka ve derin öğrenme altyapısı temelinde çalışan sistem, aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere çok daha etkili çalışıyor. Content-Aware Fill çevredeki piksellere bakarken, Nvidia‘nın teknolojisi genel olarak tüm içeriği değerlendiriyor. Böylelikle istenen değişikliğin ne olduğunu anlayan / anlamlandıran teknoloji, bu sayede doğala en yakın düzenlemeleri getiriyor. Örneğin seçilen bir gözü “sistem tarafından yaratılmış” başka bir gözle değiştirebilen teknoloji, yeniden yaratma konusunda sınırları zorluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia’nın teknolojisi büyük gelecek vadediyor

Teknoloji, direkt olarak Photoshop Content-Aware Fill karşısına çıkartılan örneklerde de inanılmaz bir sonuç ortaya koyuyor. Kayıp piksellere sahip bir fotoğrafı Content-Aware Fill tam olarak tamamlayamazken, Nvida’nın çözümü gerçeğe yakın bir dijital oluşturma yapabiliyor. Yapay zeka temelli sistemi binlerce fotoğraf ile eğiten firma, henüz geliştirme sürecinde bulunuyor. Bu da “kullanıma girmesi halinde” gelecek için harika bir altyapının yolda olduğunu gösteriyor. Bu arada Adobe’un da buna benzer yapay zeka temelli teknolojiler üzerinde çalıştığını belirtmekte fayda var.

Video