reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia DLSS

Devrimsel Nvidia DLSS teknolojisi 100 oyunu geride bıraktı

Ekran kartı pazarının devi isimlerinden Nvidia, bugün DLSS merkezli yeni Windows sürücülerini yayımladı. Sürücüler boş gelmedi.

Bilmeyenler için DLSS teknolojisinin Türkçe karşılığı Nvidia tarafından “Derin Öğrenme Süper Örneklemesi” olarak aktarılıyor. Firma DLSS için “GeForce RTX GPU’lardaki ayrılmış tensör çekirdeği yapay zeka işlemcilerini kullanarak grafik performansını artıran, çığır açıcı bir yapay zeka işleme teknolojisidir.” açıklamasını yapıyor.

Teknoloji oyunlardaki kare hızlarını artırıp güzel ve keskin görüntüler oluşturmak için derin öğrenme nöral ağının gücünden yararlanıyor ve temel olarak düşük çözünürlüğü yapay zeka ile yükselterek devasa performans kazançları getiriyor.

İşte bu gerçekten inanılmaz FPS farkı yaratan teknoloji, Windows 10 ve Windows 11 için yayımlanan son sürücüler ile 100 oyunu geride bıraktı. Yani artık 100’den fazla oyunda DLSS aktif edilebiliyor. Son sürücüler daha öncekilere ek olarak 28 yeni oyuna destek getiriyor.

Bu arada firmanın DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing) için de çalıştığı aktarılıyor. Yapay zeka temelli köşe yumuşatma sistemi, GPU’su güçlü kullanıcılara daha yüksek kalite (Performans artışı olmayacak gibi görünüyor) getirecek. Bunun yakında daha fazla detaylanması bekleniyor.

Nvidia’nın yayımlanan yeni sürücülerini direkt olarak buradan indirilebiliyor. Destekli oyunlara ise buradan ulaşabilirsiniz. DLSS’in çok eski olmayan tüm Nvidia ekran kartlarında olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia DLSS rakibi AMD tarafında da bulunuyor

AMD tarafının “FidelityFX Super Resolution” adını verdiği teknoloji, direkt olarak Nvidia’nın hali hazırda kullanımda olan çok faydalı DLSS teknolojisinin karşısına çıkıyor.

AMD FidelityFX Super Resolution, geçtiğimiz aylarda destekli oyunlar için PC tarafında aktif edildi. İlk yapılan testler teknolojinin özellikle yüksek kalite modunda çok iyi sonuçlar verdiğini gösterdi.

Bu teknoloji AMD’nin grafik birimlerini kullanan Xbox Series X, Series S ve PlayStation 5 için de önemli bir konumda yer alıyor. Henüz PlayStation 5 için bir açıklama yok ancak Xbox tarafı için çıkış başlamış durumda.

Daha önce de söylediğimiz gibi eğer AMD FidelityFX Super Resolution konsol tarafında istenildiği gibi çıkarsa, yeni nesil oyun konsollarının kare hızları 4K çözünürlükte 2 katına çıkabilir.

AMD FidelityFX Super Resolution için geniş desteğin 2022’de artacağı tahmin ediliyor ancak bazı oyunlar için bu kadar beklememize gerek kalmayabilir.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın