reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia DLSS

Nvidia DLSS teknolojisi yeni oyun destekleri ile büyüyor

Ekran kartı pazarının devi isimlerinden Nvidia, bugün DLSS merkezli önemli bir duyuruda daha bulundu. İşte detaylar;

Halen bilmeyenler için DLSS teknolojisinin Türkçe karşılığı Nvidia tarafından “Derin Öğrenme Süper Örneklemesi” olarak aktarılıyor. Firma DLSS için “GeForce RTX GPU’lardaki ayrılmış tensör çekirdeği yapay zekâ işlemcilerini kullanarak grafik performansını artıran, çığır açıcı bir yapay zekâ işleme teknolojisidir.” açıklamasını yapıyor.

Teknoloji oyunlardaki kare hızlarını artırıp güzel ve keskin görüntüler oluşturmak için derin öğrenme nöral ağının gücünden yararlanıyor ve temel olarak düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile yükselterek devasa performans kazançları getiriyor.

İşte bu gerçekten inanılmaz FPS farkı yaratan teknoloji, geçtiğimiz ay Windows 10 ve Windows 11 için yayımlanan son sürücüler ile 100 oyunu geride bırakmıştı. 

Bugün ise konuda bir açıklama yapan şirket, yeni çıkacak birçok oyuna eklenen destek ile beraber 120 destek rakamının geride kaldığını aktardı.

Firmaya göre Back 4 Blood, Baldur’s Gate 3, Chivalry 2, Crysis Remastered Trilogy, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider, Sword ve Fairy 7 ve Swords of Legends Online da Nvidia DLSS olacak. Ayrıca Alan Wake Remastered ve F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch’ta da DLSS mevcut bulunuyor.

Bilmeyenler Nvidia DLSS teknolojisinin bir rakibi de AMD tarafında da bulunuyor

AMD tarafının “FidelityFX Super Resolution” adını verdiği teknoloji, direkt olarak Nvidia’nın hali hazırda kullanımda olan çok faydalı DLSS teknolojisinin karşısına çıkıyor.

AMD FidelityFX Super Resolution, geçtiğimiz aylarda destekli oyunlar için PC tarafında aktif edildi. İlk yapılan testler teknolojinin özellikle yüksek kalite modunda çok iyi sonuçlar verdiğini gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu teknoloji AMD’nin grafik birimlerini kullanan Xbox Series X, Series S ve PlayStation 5 için de önemli bir konumda yer alıyor. Henüz PlayStation 5 için bir açıklama yok ancak Xbox tarafı için çıkış başlamış durumda.

Daha önce de söylediğimiz gibi eğer AMD FidelityFX Super Resolution konsol tarafında istenildiği gibi çıkarsa, yeni nesil oyun konsollarının kare hızları 4K çözünürlükte 2 katına çıkabilir.

AMD FidelityFX Super Resolution için geniş desteğin 2022’de artacağı tahmin ediliyor ancak bazı oyunlar için bu kadar beklememize gerek kalmayabilir.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın