reklamı kapat

POPÜLER

AMD Radeon RX 6700 XT

AMD tarafının DLSS rakibi bu yıl içerisinde geliyor; işte ilk bilgiler

Ekran kartı pazarının devi isimlerinden AMD, Nvidia DLSS rakibi teknolojisi için çalışmalara devam ediyor. Teknoloji 2021’de geliyor.

AMD tarafının “FidelityFX Super Resolution” adını verdiği teknoloji, direkt olarak Nvidia’nın hali hazırda kullanımda olan çok faydalı DLSS teknolojisinin karşısına çıkıyor. DLSS’in Türkçe karşılığı Nvidia tarafından “Derin Öğrenme Süper Örneklemesi” olarak aktarılıyor. Firma DLSS için “GeForce RTX GPU’lardaki ayrılmış tensör çekirdeği yapay zeka işlemcilerini kullanarak grafik performansını artıran, çığır açıcı bir yapay zeka işleme teknolojisidir.” açıklamasını yapıyor. Teknoloji oyunlardaki kare hızlarını artırıp güzel ve keskin görüntüler oluşturmak için derin öğrenme nöral ağının gücünden yararlanıyor ve temel olarak düşük çözünürlüğü yapay zeka ile yükselterek devasa performans kazançları getiriyor.

İşte bunun rakibi AMD FidelityFX Super Resolution, firmaya göre halen geliştirme aşamasında ancak 2021’i kaçırmayacak. Şimdilik bu teknolojiyi hazır hale getirmek adına yapmaları gereken çok şey olduğunu belirten üst düzey AMD yetkilisi Scott Herkelman, kendi teknolojilerinin yapay zeka temelli olmadığını da aktarıyor. Bu teknoloji AMD’nin ekran kartlarını kullanan Xbox Series X, Series S ve PlayStation 5 için de önemli bir konumda yer alıyor. Eğer FidelityFX Super Resolution istenildiği gibi çıkarsa, yeni nesil oyun konsollarının kare hızları bir anda 2 katına çıkabilir.

DLSS rakibi çok merak edilen AMD tarafından en son Radeon RX 6700 XT gelmişti

AMD Radeon RX 6700 XT, 479 dolarlık yurt dışı fiyatıyla karşımıza çıkan AMD’nin en  yeni ekran kartı modeli oldu. Tam olarak stoklara 18 Mart tarihinde giren kart, aktarıldığı kadarıyla 1440P oyunculuğa odaklanıyor. 399 dolarlık RTX 3060 Tive 499 dolarlık RTX 3070 arasına giren kart, teknik olarak bakarsak 12 GB GDDR6 RAM üzerine kuruluyor ve bünyesinde 40 işlem ünitesi barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın yaptığı DLSS kapalı testlerde RTX 3070’i geride bıraktığı görülen RX 6700 XT, güncel oyunları 1440P çözünürlükte maksimum ayarlarda rahatlıkla oynatabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor. İleride Türkiye’de de satılacak kartın fiyat performans oranı yüksek ancak yine de Nvidia tarafına oranla RTX ve DLSS konusunda geri planda kalıyor. Bu açıdan birçok kişinin halen tercihini Nvidia’dan yana kullanacağı açık şekilde görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın