reklamı kapat

POPÜLER

AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition

Satın alamayacağınız AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition tanıtıldı

Ekran kartı pazarının devi isimlerinden AMD, sürpriz ekran kartı AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition ile ses getirmiş durumda.

AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition, isminden de anlaşılabileceği üzere direkt olarak Radeon RX 6900 XT üzerine kuruluyor. Yerleşik sıvı soğutma sistemiyle gelen kart, söylendiği kadarıyla şimdilik tek olarak satın alınamayacak.

AMD’nin bu ekran kartını direkt olarak hazır PC üreticileri için hazırladığı ve ilk aşamada sadece onlara vereceği belirtiliyor. Orijinal sürümün aksine 16 Gbps değil 18 Gbps bellek hızıyla gelen RX 6900 XT Liquid Edition, 2015 Mhz yerine 2250 Mhz hızda çalışıyor. Yüksek soğutma performansı sayesinde performans biraz aartıyor.

Normal RX 6900 XT’ye oranla 30 watt daha fazla enerji çeken kartın sıvı soğutmasında tek bir radyatör ve fan kullanılıyor. Liquid Edition için tek satış olmadığından bir fiyat verilmiyor.

Ancak Maingear, RTX 3060 yerine bunu tercih etmek isteyenlerden tam 2.227 dolar daha fazla para istiyor. Normal RX 6900 XT içinse ekstra 1.402 dolar isteniyor. Burada 825 dolar gibi yüksek bir fark oluşuyor. Bu kartı tercih edenlerin çok ama çok az olacağı açık şekilde görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition dikkat çekerken, firmadan DLSS rakibi de geliyor

Bu teknoloji 22 haziran tarihinde kullanımda olacak. AMD’nin AMD FidelityFX Super Resolution için verdiği performans sonuçları şimdilik iyi görünüyor. Aktarıldığı kadarıyla teknoloji için üç farklı kalite modu sunuluyor.

Godfall üzerinden verilen örnek tabloda, oyunu normalde 49 FPS’te çalıştıran Radeon RX 6800 XT ekran kartının, FidelityFX Super Resolution ile performans modunda 150 FPS’e çıkabildiği aktarılıyor.

Bu değer dengelenmiş modda 124 FPS, kalite modunda 99 FPS, ultra yüksek kalite modunda ise 78 FPS olarak görünüyor. Yani sadece bir yazılım ile performans çok ciddi şekilde artırılabiliyor.

Açık kaynak yapılı geliştirilen DLSS rakibi FidelityFX Super Resolution, ilginç olarak Nvidia ekran kartlarında da çalışabilecek. Bu teknoloji ileride Xbox Series X ve Xbox Series S için de kullanıma çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın