reklamı kapat

POPÜLER

AMD Samsung Exynos

AMD duyurdu; yeni Samsung Exynos işlemci için “ray tracing” desteği

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD, bugün yine çok merak uyandıran bir haberle gündemde.

Samsung, uzun zamandır yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin en önemli detayları arasında AMD ortaklığı yer alıyor.

Samsung’un yeni işlemcisinde AMD, tahmin edebileceğiniz üzere GPU yani grafik tarafına odaklanıyor. Olası adıyla Exynos 2100 / 2200, kesin olarak Radeon grafik birimiyle geliyor.

İşte bu konuda sanal Computex 2021 konferansında konuşan AMD CEO’su Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcilerde kesin olarak ray tracing (ışın izleme) desteğinin olacağını duyurdu.

Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcinin AMD GPU’su sayesinde variable rate shading (Oyun performansını artırmaya yönelik özel bir teknik) desteğine sahip olacağını da açıkladı. AMD’nin RDNA 2 mimarisinin temel alacak yeni mobil odaklı işlemci için başka ise bir teknik detay verilmedi.

Ancak Dr. Lisa Su, yıl sonunda Samsung’un işlemcisi için daha fazla bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağını aktardı. Samsung eğer tahminler ve göstergeler doğru çıkarsa mobilde çok büyük bir ilerlemeye hazırlıyor.

AMD’nin RDNA 2’li GPU temeline sahip Samsung Exynos işlemcinin ise ilk olarak 2022 başında gelecek Galaxy S22 ailesine gücünü vermesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD GPU’lu Samsung Exynos 2100 / 2200, performans konusunda büyük merak uyandırıyor

İki yıldır geliştirilen Exynos 2200, daha önce duyduğumuz kadarıyla yılın ikinci yarısında resmi olarak görücüye çıkarılacak. Ayrıca bu dikkat çeken işlemci, sadece telefon ya da tablet değil, dizüstü bilgisayar modellerinde de yer alacak.

Samsung’un burada direkt olarak Apple’ın yolunda gitmek istediği biliniyor. Bu da kendi dizüstü modellerini üreten bir şirket için çok mantıklı görünüyor. Dizüstü pazarının geleceği ARM mimarili işlemcilerde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit