reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2200

Samsung ile AMD imzalı Exynos işlemci, grafik konusunda çağ atlatabilir

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci nefes kesebilir.

Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Temmuz ayı bitmeden resmi olarak lanse edilecek bilgisi verilen RDNA 2  temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor.

Söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kağıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor. Bu da gerçekten çok iddialı görünüyor.

Bir mobil işlemci için eski nesil de olsa Xbox One kadar grafik gücü gerçekten inanılmaz kapıları aralayabilir ve telefon tarafındaki oyunlarda devasa bir sıçrama getirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile AMD ortaklığında doğacak Exynos işlemci için bazı erken performans testleri gelmişti

Exynos 2200, 2022’de rekabete gireceği Snapdragon 895 işlemciyi ilk performans testlerine göre performans olarak geride bırakıyor. .

Yine kısa süre önce ortaya çıkan “Wild Life” testi üzerinden işlemcinin GPU özelinde iPhone 12’lerde yer alan A14 Bionic’ten daha güçlü olduğu görülüyor.

Wild Life testinden A14 Bionic genelde 7.400 puan alıyor ve 40 fps civarında performans gösteriyor. Yeni Exynos ise şu an 8.134 puan alıyor ve 50 fps seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Şimdiye kadar hep Exynos 2200 olarak anılan işlemci, pazara ilk olarak 2022 başında gelecek Samsung Galaxy S22 serisinde yer alabilir.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit