reklamı kapat

POPÜLER

AMD Samsung Exynos

AMD GPU’lu Samsung Exynos işlemciler, amiral gemilerine özel olmayabilir

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci amiral gemilerine özel olmayacak gibi görünüyor.

Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Bu halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kağıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor.

Bu işlemcinin, Exynos ürün gamında tek olmama ihtimali de bugün itibarıyla ortaya çıkmış durumda. Daha önce sağlam bilgiler veren bir kaynağa göre AMD GPU’lu Samsung Exynos işlemciler orta seviye Galaxy A serisine de gelecek.

Burada bir telefon adı verilmiyor ancak ilk modellerin 2021’de değil 2022’de karşımıza çıkması bekleniyor. Amiral gemilerine özel sürümden daha az çekirdek barındıracak bilgisi verilen Galaxy A serisine özel AMD GPU’lu Exynos işlemci, ilk testlere göre ısınma sorunu yaşatmıyor. Bu konuda daha fazla detayın ise yakında çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile AMD ortaklığında doğacak Exynos işlemci için bazı erken performans testleri çıktı

Exynos 2200, 2022’de rekabete gireceği Snapdragon 895 işlemciyi ilk performans testlerine göre performans olarak geride bırakıyor. Ortaya çıkan “Wild Life” testi üzerinden işlemcinin GPU özelinde iPhone 12’lerde yer alan A14 Bionic’ten daha güçlü olduğu görülüyor.

Wild Life testinden A14 Bionic genelde 7.400 puan alıyor ve 40 fps civarında performans gösteriyor. Yeni Exynos ise şu an 8.134 puan alıyor ve 50 fps seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit