reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2200 AMD

AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200, ışın izleme ile beraber geliyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci Exynos 2200 için yeni bilgiler var.

Samsung biliyorsunuz yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kağıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor.

Bu yüksek grafiksel gücün getirdikleri arasında Samsung tarafından bugün yapılan resmi duyuruya göre ışın izleme yani ray tracing de olacak. Bilmeyenler için masaüstünde uzun zamandır yer alan ışın izleme teknolojisi hakkında Nvidia şunları aktarıyor:

“Oyun grafiklerinin uzun yıllardır peşinde koşulan kilometre taşı olan ışın izleme, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek, sinema kalitesindeki görüntüleri gerçek zamanlı işleme imkanını, görsel detay ve gerçekçilik gereksinimi en yüksek seviyede olan oyunlara dahi akıcı biçimde taşıyor. “

Bu teknoloji ile mobil oyunları hiç olmadığı kadar güzel ve gerçekçi hale getirecek gibi görünen Samsung, yeni işlemciyi ilk olarak hangi telefonda kullanacak halen belli olmuş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Exynos 2200 için beklenti çok yüksek seviyede

Bu işlemcinin, Exynos ürün gamında tek olmama ihtimali de geçtiğimiz ay ortaya çıkmıştı Daha önce sağlam bilgiler veren bir kaynağa göre AMD GPU’lu Samsung Exynos işlemciler orta seviye Galaxy A serisine de gelecek.

Burada bir telefon adı verilmiyor ancak ilk modellerin 2021’de değil 2022’de karşımıza çıkması bekleniyor. Amiral gemilerine özel sürümden daha az çekirdek barındıracak bilgisi verilen Galaxy A serisine özel AMD GPU’lu Exynos işlemci, ilk testlere göre ısınma sorunu yaşatmıyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit