reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2100

AMD destekli Samsung Exynos 2200, en büyük rakibini geride bıraktı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci için önemli bir açıklama var.

Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Temmuz ayı bitmeden resmi olarak lanse edilecek söylentileri gündemde olan RDNA 2  temelli mobil işlemci, performans konusunda çok iddialı geliyor.

Yakın zaman önce çıkan verilere göre yeni nesil işlemcinin içerisinde yer alan GPU, Mali-G78 GPU’dan yüzde 30 daha yüksek performans getiriyor.

Buna ek olarak yeni nesil Samsung Exynos işlemcinin içerisinde yer alan GPU’nun yeni Mali-G710’dan da yüzde 10 kadar daha yüksek performans getireceği de aktarılıyor.

Son gelen bilgilere göreyse Samsung Exynos 2200, 2022’de rekabete gireceği Snapdragon 895 işlemciyi performans olarak geride bırakıyor. Elbette şimdilik bu konuda kesin konuşmak için çok erken ancak bu oldukça güzel bir işaret.

Samsung’un Snapdragon tarafındaki rakibini yenmesi elbette önemli gelişme ve bundan AMD’nin ne kadar etkili olduğunu zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile AMD ortaklığında doğacak Exynos 2200 çok ses getirecek

Yine kısa süre önce ortaya çıkan “Wild Life” testi üzerinden işlemcinin GPU özelinde iPhone 12’lerde yer alan A14 Bionic’ten daha güçlü olduğu da ortaya çıkmıştı.

Wild Life testinden A14 Bionic genelde 7.400 puan alıyor ve 40 fps civarında performans gösteriyor. Yeni Exynos ise şu an 8.134 puan alıyor ve 50 fps seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Bu performansın elbette son sürümde daha da yüksek olma ihtimali bulunuyor. Ancak bu işlemcinin pazarda geçmesi ya da yakalaması gereken esas rakibi A14 Bionic değil A15 Bionic olacak.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit