reklamı kapat

POPÜLER

AMD Samsung Exynos

Samsung ile AMD imzalı Exynos işlemciden ilk GPU sonucu çıktı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve işlemci devi AMD tarafından geliştirilen mobil işlemci için bir test çıktı.

Samsung artık biliyorsunuz yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Temmuz ayında resmi olarak lanse edilecek söylentileri gündemde olan RDNA 2  temelli mobil işlemci, performans konusunda çok iddialı geliyor.

Hatırlarsınız kısa süre önce çıkan verilere göre yeni nesil işlemcinin içerisinde yer alan GPU, Mali-G78 GPU’dan yüzde 30 daha yüksek performans getiriyor.

Buna ek olarak yeni nesil Samsung Exynos işlemcinin içerisinde yer alan GPU’nun yeni Mali-G710’dan da yüzde 10 kadar daha yüksek performans getireceği de aktarılıyor.

Şimdi çıkan sonuç ise “Wild Life” testi üzerinden yapılmış ve işlemcinin GPU özelinde iPhone 12’lerde yer alan A14 Bionic’ten daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Wild Life testinden A14 Bionic genelde 7.400 puan alıyor ve 40 fps civarında performans gösteriyor. Yeni Exynos ise görüldüğü kadarıyla şu an 8.134 puan alıyor ve 50 fps seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Bu performansın elbette son sürümde daha da yüksek olma ihtimali bulunuyor. Ancak bu işlemcinin pazarda geçmesi ya da yakalaması gereken esas rakibi A14 Bionic değil A15 Bionic olacak.

iPhone 13 ailesinde kullanılacak A15 Bionic, telefonlar ile beraber eylül ayında görücüye çıkarılacak.

Genel olarak merak uyandıran AMD destekli Samsung Exynos işlemci, tahminler doğru çıkarsa ilk olarak 2022’de gelecek Galaxy S22 ailesinde yer alacak.

Samsung ile AMD ortaklığı çok merak uyandırırken, firma başka bir plan da yapıyor

Samsung’u geçtiğimiz ay tamamen kendi tasarımı olacak bir CPU yani işlemci üzerinde çalışıyor haberi de gündeme getirmişti.

Samsung’un bu işlemci için alanda tecrübeli eski AMD ve Apple mühendislerini bünyesine kattığı da aktarılıyor. Bu mühendislerin süreçte bağımsız olarak çalışacak kendi ekiplerini kurmak istediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yeni nesil Cortex-X serisinin performansını beğenmediği ve daha hızlı bir çözüm arayışında olduğu belirtilen şirket, ilerleyen yıllarda Nvidia’nın sahibi olduğu ARM’dan ve mimarilerinden uzaklaşacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit