reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, mobil oyun gelirleriyle devlerin toplamını geride bırakmış

Apple uygulama marketi App Store, binlerce oyuna ev sahipliği yapıyor ve firma bunlardan inanılmaz paralar kazanıyor.

Apple, ortaya çıktığı kadarıyla App Store uygulama marketi merkezli oyun satışlarından 2019 yılında tam 8.5 milyar dolar para kazandı. Bunun Microsoft (Xbox), Nintendo, Activision Blizzard ve Sony (PlayStation) firmalarının 2019 yılındaki toplam oyun gelirlerinden fazla olduğu açıklanıyor ve bu durum doğal olarak dikkat çekiyor.

Oyun pazarında gelir açısından (Her satıştan yüzde 30 komisyon alarak) dev oyun firmalarını geride bırakan teknoloji devi, mobil oyun tarafına elbette büyük önem veriyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise abonelik temelli Apple Arcade servisi oluyor. Teknoloji devi buradan da gerçekten çok büyük gelirler kazanıyor.

Günümüzde mobil oyunların ulaştığı durum inanılmaz hale geldi. Kişiler yoğun hayatın kısıtlı zamanlarında artık vaktini normal değil mobil oyunlara ayırıyor. Kişiler günümüzde mobil oyunlara inanılmaz ciddi paralar harcıyor.

Biliyorsunuz bunun etkisiyle Netflix mobil oyun dünyasına adım atmış durumda. Ayrıca Sony’nin de büyük bazı PlayStation oyunlarını mobile getirmek istediği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, bugün App Store odaklı iki farklı haberle gündeme gelmişti

Hatırlamak adına Apple, App Store için ilk olarak dolandırıcılık faaliyetleriyle alakalı olarak bir yenilik getirdi. iOS 15 ile birlikte markete “Problem Bildir” butonu dahil edildi. Şimdilik Türkiye’de aktif olmayan bu buton, kişilerin uygulamaları Apple’a “dolandırıcılık yapıyor” şeklinde şikayet etmesine imkan tanıyor.

Bu imkanı daha önce de veren ancak süreci şimdi çok ama çok basit halen getiren teknoloji devi, bu sayede kötü niyetli uygulamaları daha çabuk tespit etmeyi hedefliyor. Çünkü tek bir şikayet dahi Apple’ın uygulamayı incelemesine neden olacak ve böylece potansiyel abonelik temelli dolandırıcılık kısa sürede tespit edilebilecek.

Bu arada firma artık kendi geliştirdiği uygulamaların App Store içerisinde derecelendirilmesine de izin veriyor. Kısa süre önce gelen bu imkan, derecelendirme ile yorumları da devreye alıyor. Bu sayede Apple’ın geliştirdiği bir uygulamayı ne kadar sevdiğinizi ya da sevmediğinizi firmaya net olarak bildirebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir