reklamı kapat

POPÜLER

AMD Samsung Exynos

Samsung – AMD ortaklığından çıkan ilk işlemci için yeni tarih geldi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, işlemci konusunda büyük adımlar içerisinde bulunuyor. Bunlardan birisinde AMD imzası var.

Biliyorsunuz Samsung, uzun zamandır yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor.

AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor. Olası adıyla Exynos 2100 / 2200, kesin olarak Radeon grafik birimiyle geliyor.

İşte bu işlemci sağlam kaynağa göre temmuz ayında karşımıza çıkacak. Normalde haziran ayından tanıtılması planlanan işlemcinin, temmuz ayına ertelendiği aktarılıyor. Bu işlemci için en ince detayın dahi temmuz lansmanında verileceği belirtiliyor.

Geride bıraktığımız Computex 2021 konferansında bu işlemci hakkında konuşan AMD CEO’su Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcilerde ray tracing (ışın izleme) desteğinin olacağını da duyurmuştu.

Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcinin AMD GPU’su sayesinde variable rate shading (Oyun performansını artırmaya yönelik özel bir teknik) desteğine sahip olacağını da açıkladı.

AMD’nin RDNA 2 mimarisinin temel alacak yeni mobil odaklı işlemci, yüksek ihtimalle ilk olarak 2022’nin başında gelecek Samsung Galaxy S22 serisinde kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile AMD ortaklığı merak uyandırırken, firma başka bir plan da yapıyor

Hatırlarsınız Samsung’u dün tamamen kendi tasarımı olacak bir CPU yani işlemci üzerinde çalışıyor haberi gündeme getirmişti.

Samsung’un bu işlemci için alanda tecrübeli eski AMD ve Apple mühendislerini bünyesine kattığı da aktarılıyor. Bu mühendislerin süreçte bağımsız olarak çalışacak kendi ekiplerini kurmak istediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yeni nesil Cortex-X serisinin performansını beğenmediği ve daha hızlı bir çözüm arayışında olduğu belirtilen şirket, ilerleyen yıllarda Nvidia’nın sahibi olduğu ARM’den ve mimarilerinden uzaklaşacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit