reklamı kapat

POPÜLER

Seat

Seat’tan üretim sürecinde kusursuzluğu hedefleyen teknoloji hamlesi

Otomobil dünyasında bir ilk olarak lanse edilen Fotogrametri kullanımı, Seat üretim hattını kusursuz hale getirmekten sorumlu olacak.

Seat ürettiği tüm otomobillerin gövde aksamlarıyla ilgili ölçümleri artık Fotogrametri ile gerçekleştiriyor. Otomobil sektöründe ilk kez kullanıldığının altı çizilen bu teknoloji ile İspanyol üretici günde 9 bin fotoğraf ve 210 milyona kadar nokta analiz ediyor. Mikronluk ölçümler ve analizler sayesinde, banttan inecek olan model için kusursuz bir üretim gerçekleştiriyor. SEAT Ölçüm Teknolojisi ve Meisterbock departmanı, otomobillerdeki gövde aksamıyla ilgili ölçümler yaparak bu konuyla bizzat ilgileniyor. Şimdiye kadar yarı manuel olarak yapılan bu işlem artık bu teknolojiyle gerçekleştirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seat, üretim sürecinin her aşamasında detaya iniyor

Hayata geçirdikleri sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Ölçüm Teknolojisi ve Meisterbock Bölüm Başkanı Pedro Vallejo; “Fotogrametri, fotoğraflar aracılığıyla bir nesnenin milyonlarca noktasını yakalamamızı, en ufak alanın bile derinliğini ve kalınlığını işaretlememizi sağlayan temassız bir optik ölçüm teknolojisi. Büyük ölçekli, kesintisiz ve temassız otomatik ölçümü kullanıma geçiren ilk üreticiyiz ve üretim hattından çıkan bir otomobilin serinin ömrü boyunca mükemmel bir prototip gibi aynı seviyeyi korumasını sağlamayı başardık ” şeklinde konuştu. Görsellerde, aracın hem iç hem de dış geometri çizgilerinin yüzde 100’ünü görebildiklerini belirten Seat İç Aksam Ölçüm Bölümü müdürü Paco Triguero ise; “Böylece herhangi bir değişikliğin anında algılanmasını garanti altına almış oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu teknoloji ile otomobil aksamları, tüm ayrıntılarıyla kontrol edilmek üzere montaj hattından rastgele seçiliyor. Otomatik robotlar bu parçaları ölçüm tesislerine taşıyor. Burada, kameralarla donatılmış 1.500 metrekarelik makineler, üretim hattından çıkan bütün araçların doğru ölçülerde olmasını sağlamak için çalışmaya başlıyor. Bu şekilde herhangi bir sapma hızlıca baştan kalibre edilebiliyor.

İlgili video

Yeni Seat Leon merak edilen özellikleriyle detaylandı