reklamı kapat

POPÜLER

Cupra Born

Fazlasıyla ateşli; Elektrikli Cupra Born seri üretim versiyonuyla karşımızda

Yeni oluşumun ilk elektrikli otomobili olan Cupra Born, kışkırtıcı tasarımı ve zengin versiyon seçenekleriyle asfalta iniyor.

Seat içerisindeki yeni yapılanmayla başlı başına bir marka haline getirilmesinin ardından başarılı işler ortaya koymaya devam eden Cupra, 2021 itibarıyla Türkiye pazarına da giriş yaptı. Formentor ile yapılan Türkiye selamlamasıyla ülkemizdeki bilinirliği nispeten yukarı taşınan Cupra markasının ilk elektrikli otomobili de nihayet meydan okumadaki yerini alıyor. Temmuz 2020’de El-Born adıyla konsept olarak tanıtılan otomobil, aradan geçen yaklaşık bir yılın ardından seri üretim dinamikleriyle karşımızda duruyor. Bugün düzenlenen lansmanla örtülerinden kurtulan Cupra Born, konsept versiyonuna sadık kalınan radikal tasarım çizgileriyle şimdiden dikkat çekmeyi başardı. MEB platformu üzerine geliştirilen modelde kuzeni Volkswagen ID.3’te olduğu gibi farklı versiyonlar sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cupra Born teknik özellikleri

Elektrikli otomobil pazarınının bu klasmanında çok fazla sportif versiyon sunulmadığının farkında olan Cupra, aracı erişilebilir kılmak için doğru bir strateji izliyor. Cupra ürün gamını tercih etmek isteyen kullanıcıların gerektiğinde performanstan biraz da olsa feragat ederek görünümde doyurucu bir elektrikli araca sahip olması mümkün kılınmış. Ailenin giriş seviyesine baktığımızda bunu net şekilde görebiliyoruz. 150 PS güç ve 310 Nm tork üreten tek elektrik motorunun konumlandırıldığı başlangıç paketinin batarya ayağında 45 kWh’lik paket standart geliyor. Bu dinamiklerle 0’dan 100’e hızlanmasını 8,9 saniyede tamamlayabilen Born’ın 340 kilometrelik menzil kat edebildiği bir senaryo karşımızda.

Ailenin bir üst paketiyle birlikte, performans dinamiklerinin daha fazla seyrettiği sınırlara giriş yapıyoruz. 204 PS güce sahip olan bu pakette bataryanın kapasitesi 58 kWh’e çıkarılıyor. Bu parçaların bir araya gelmesiyle menzil bazında 418 kilometreye sıçrayan Cupra Born’un, 0’dan 100’e hızlanma değeri de 1,5 saniye iyileşerek 7,3 saniyeye çekiliyor. Bu pakette sunulan e-boost opsiyonuyla aracın gücü 228 beygire yükseliyor ki bu senaryoda 0-100 değeri 6,6 saniyeye kadar iniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ailenin zirve noktasında ise 228 beygirlik güç değeriyle 77 kWh’lik batarya bir araya geliyor. Menzil noktasında 550 kilometre sınırlarına yaklaşan bu paket, uzun kullanımda avantaj sağlasa da 7 saniyelik 0-100 değeriyle performans zirvesini alt pakete bırakmak zorunda kalıyor. Born versiyonlarında hızlı şarj kapasitesinin desteği de değişiklik gösteriyor. Zirve pakette sunulan 125 kW hızlı şarj desteği üzerinden 7 dakikalık dolumla 100 kilometre kat etmek mümkün olacak. Yüzde 5’yen yüzde 80’e dolum içinse yarım saatten biraz daha fazla zamana ihtiyaç var.

Born’un teknik nitelikleri rakam bazında ayrışsa da teknolojik güvenlik destekleri oldukça zengin. Marka tarafında açıklanan standart donanım listesinde; adaptif hız sabitletici, uzun yol asistanı, yan bölge çıkış asistanı, trafik işaretleri algılama, otonom acil frenleme, çarpışma öncesi desteği, far asistanı ve artırılmış gerçeklik destekli baş üstü ekran ön planda. Fiyatları henüz açıklanmayan Born ailesinin satışları bu yıl içerisinde kademeli olarak başlayacak.

İlgili video