reklamı kapat

POPÜLER

İşte CUPRA markasının ilk özgün çalışması “Formentor”

23 Şubat 2019

SEAT bünyesinde ayrı bir marka haline gelen CUPRA, kuruluşunun yıl dönümünü Formentor adında sportif bir crossover konseptiyle kutluyor. Bu konsept, gelecekte markanın SEAT markasında bir karşılığı olmayan ilk özgün seri üretim modeli olarak karşımıza çıkacak. 

CUPRA Ateca’yı sunduğu ilk yılında 14.400 adetlik satışa ulaşarak potansiyelini kanıtlayan İspanyol marka, önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde satışlarını iki katına çıkarmayı hedefliyor. Formentor işte bu yüzden marka için çok önemli bir otomobil olacak. En yeni teknolojilere ve performans odaklı bir motora sahip olacağı açıklanan Formentor’un tasarımdaki öncelikli hedef ise dikkat çekmek olmuş. Dinamik proporsiyonlara sahip olan otomobilde, güncel SEAT modellerinden farklı olarak daha kaslı ve kıvrımlı bir form tercih edilmiş. Zemine yakın sportif bir crossover olarak tanımlanan Formentor, mat petrol mavisi gövde rengiyle lanse ediliyor.

Formentor modern ve sportif bir kabine de sahip. Koyu krom kaplamalarla dekore edilen kabinde CUPRA logolu altı düz bir direksiyon simidine ve yan destekleri güçlü koltuklara yer verilerek sportif bir hissiyat yaratılmış. Dijital gösterge paneli ve 10 inçlik multimedya ekranı ise sportifliği teknolojiyle harmanlıyor. Kabindeki kalite hissiyatının da çok yüksek olduğu açıklanmakta.

Cupra Formentor etkileyici görünüyor

CUPRA Formentor’un gücünü bir plug-in hibrit sistemden alması ise bu yeni markanın yüzünü geleceğe döndüğüne işaret ediyor. Otomobilde çift kavramalı DSG şanzımanla kombine edilmiş, 245 bg güç sağlayan bir plug-in hibrit teknolojisi bulunuyor. Sportiflik formül, DCC şasi teknolojisi ve diferansiyel kilidi ile tamamlanmış.

İçten yanmalı motor ile elektrik motorunu kombine eden hibrit sistemin otomobili kaç saniyede hızlandırdığı henüz açıklanmış değil, ancak elektrik motorunun ilk hareket anından itibaren sağladığı yüksek tork sayesinde otomobilin yüksek performans sunacağı açıklanıyor. Hibrit teknolojisinin bir diğer avantajı da, büyük batarya paketi sayesinde otomobili WLTP test normalarına göre 50 km boyunca sadece elektrik enerjisiyle hareket ettirebilmesi. Yani Formentor hem hızlı hem de çevreci bir otomobil olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Leon Cupra