reklamı kapat

POPÜLER

Seat
Seat
Seat
Seat
Seat
Seat
Seat
Seat

Otomobil endüstrisinde 50 yılda neler değişti?

Otomotiv endüstrisi geçtiğimiz yıllar içinde tasarımdan, üretim ve ihracata kadar her alanda çok büyük bir değişim geçirdi.

Bir günde üretilen otomobiller günümüzde artık yalnızca 3 dakika içinde üretilebiliyor. Eskiden bir SEAT 600 almak için iki yıl beklemeniz gerekirken, günümüzde yalnızca 10 dakika içinde ve yalnızca 5 tıklama ile bir otomobil sahibi olmak mümkün. SEAT, otomobil endüstrisinin değişimiyle ilgili bazı rakamlar paylaştı.

SEAT’ın Görselleştirme ve Dijital Tasarım Süreçlerinden sorumlu Manel Garces‘e göre: “Sanal gerçeklik sayesinde, günümüzdeki tasarımların yüzde 90’ı otomobil parçası modellemeye gerek kalmadan doğrulanabiliyor”.

SEAT, 1950’de ilk fabrikasını Zona Franca’da açtığında günlük üretim kapasitesi 5 otomobildi. Günümüzde, Martorell fabrikası günde 2300’den fazla otomobil üretmektedir, yani daha önceki ile aynı sayıda otomobil üretmek sadece 3 dakika alıyor.50’lerde İspanya’da her 1000 kişiye 3,1 otomobil düşerken, bugün bu rakam 480.

Başlangıçta, robotlar sadece bilimkurgu konusuydu. 60 ve 70’lerde, otomobiller tamamen elle boyanıyordu. Günümüzdeyse, 84 robot bir püskürtme kabininde ince boya tabakaları püskürtmekte, yeni nesil bir tarayıcı ise 43 saniye içinde yüzeyin düzgünlüğünü kontrol ediyor. Bu teknolojik yarış metal atölyesindeki 2000’den fazla robot ve 9 ile 10 numaralı montaj atölyelerindeki 125 otonom robotla da ortaya koyuyor. Bütün bu robotlar, her gün Martorell fabrikasında 7000’den fazla çalışanla birlikte çalışıyor.

Bogota’dan Sydney’e

1965’te SEAT’ın otomobil ihraç ettiği duyulmuş şey değildi. Sembolik bir hareketle, birkaç uçak yeni modellerle yüklenip, Kolombiya’da yükleri boşaltılmıştı. Ronda modelinin Hollanda’da satışa sunulmasıyla ihracatın daha tutarlı hale gelmesi ancak 1983’te gerçekleşti. 2018’de, SEAT Martorell’de üretilen 474 bin 300 otomobilin yüzde 80’ini ihraç etmişti. Bu otomobiller bir sıra halinde dizildiğinde, Barselona ve Sydney’i birbirine bağlayabilecek uzunluğa denk geliyor.

İlgili video