reklamı kapat

POPÜLER

Seat

Seat üretim bandında akıllı robot kapasitesi artıyor; Martorell’de iş başı yapıldı

İspanya’daki tesislerinde EffiBOT isimli robotları operasyona dahil eden Seat, Endüstri 4.0 alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Otomobillerin elektrik gücüyle yollar içerisinde olduğu dönüşüm, arka planda fabrikaların da dönüşüm zorunluluğunu getiriyor. Üretim bantlarındaki bu tip yenilenmeler, markaların Endüstri 4.0’a geçiş sürecini de hızlandırdı. Son birkaç yılda Volkswagen grubunun öne çıkanlarından olan Seat, Martorell fabrikasını giderek daha akıllı, daha dijital hale getirmek için dijital araçların ve çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, bu amacın bir parçası olarak EffiBOT olarak adlandırılan akıllı robotları kullanmaya başladı.

Seat, EffiBOT’ları İspanya’da kullanan ilk otomobil üreticisi oldu

SEAT’ın işbirliği yaptığı Fransız Effidence şirketi tarafından geliştirilen robotlar, parçaların taşınması gibi işlerde çalışanlara yardımcı olması için kullanılıyor. İlk aşamada işe koyulan iki akıllı robot 250 kiloya kadar taşıma 500 kiloya kadar çekme kapasitesine sahip. Bu robotlar 360 derecelik değerleri işleyerek, fabrikada dolaşırken yollarına çıkan herhangi bir kişi veya nesneyi tanıyabiliyor. Çalışanlar üzerlerinde herhangi bir cihaz bulundurmalarına gerek kalmadan EffiBOT’un ekranına dokunarak robotların kendilerini takip etmesini sağlıyor. Bu sayede otomobil montajı için ihtiyaç duyulan her türlü malzemeyi robotlara taşıtabiliyorlar. Seat, üretim süreçlerine uyum sağlamayı ve şirketin farklı alanları arasındaki kaynakları ve iletişimi daha verimli yönetmeyi amaçlayan EffiBOT’ları İspanya’da kullanan ilk otomobil üreticisi konumunda. Martorell’de EffiBOT’lara ek olarak farklı montaj alanlarında işçilere yardımcı olan yaklaşık 20 robot bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, son yıllarda tüm üretim döngüsü boyunca, EffiBOT’lar, ortak çalışmaya dayalı robotlar, iç ve dış alanlardaki AGV’ler ve lojistik taşımacılık için insansız hava araçlarının yanı sıra yapay zeka, büyük veri ve blok zinciri teknolojisi gibi teknolojik yenilikleri hayata geçirdi. Bununla birlikte, şirket yeni Endüstri 4.0 projelerinin oluşturulması için farklı alanlardaki çalışanlardan oluşan bir inovasyon ekibine de sahip.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Seat Leon