reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2200

Samsung tarafından işlemci konusunda büyük bir adım gelebilir

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, işlemci konusunda yine ses getiren bir haberle gündemde yer alıyor. Firma büyük düşünüyor.

Samsung, Apple gibi kendi işlemcisini geliştirme konusunda pazarın en tecrübeli isimleri arasında yer alıyor. Firma uzun zamandır mobil işlemci pazarında yer alıyor.

Firmayı bugün bu konuda bir kez daha gündeme getiren ise ortaya çıkan dedikodular oldu. Söylendiği kadarıyla Samsung tamamen kendi tasarımı olacak bir CPU üzerinde çalışıyor.

Hatta Samsung’un bu işlemci için alanda tecrübeli eski AMD ve Apple mühendislerini bünyesine kattığı da aktarılıyor. Bu mühendislerin süreçte bağımsız olarak çalışacak kendi ekiplerini kurmak istediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yeni nesil Cortex-X serisinin performansını beğenmediği ve daha hızlı bir çözüm arayışında olduğu belirtilen şirket, ilerleyen yıllarda Nvidia’nın sahibi olduğu ARM’den ve mimarilerinden uzaklaşacak gibi görünüyor.

Bu konuda şimdilik çok fazla detay yok ancak Samsung kapalı kapılar arkasında büyük planlar içerisinde bulunuyor. Samsung’un kendi işlemcisini geliştirme konusunda Google’a da yardım ettiği biliniyor.

Samsung’un daha önce de kendi özel CPU mimarisi planları vardı ancak performans beklenen seviyeye gelmeyince proje kapatılmış ve ARM mimari kullanılmaya devam edilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung işlemciler yakında AMD imzalı GPU taşıyacak

Biliyorsunuz Samsung, uzun zamandır yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında aynı zamanda AMD de yer alıyor.

Samsung’un yeni işlemcisinde AMD, GPU yani grafik tarafına odaklanıyor. Olası adıyla yeni mobil işlemci Exynos 2100 / 2200, kesin olarak Radeon grafik birimiyle geliyor.

Hatta geride bıraktığımız Computex 2021 konferansında konuşan AMD CEO’su Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcilerde ray tracing (ışın izleme) desteğinin olacağını da duyurdu.

Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcinin AMD GPU’su sayesinde variable rate shading (Oyun performansını artırmaya yönelik özel bir teknik) desteğine sahip olacağını da açıkladı. AMD’nin RDNA 2 mimarisinin temel alacak yeni mobil odaklı işlemci için başka ise bir teknik detay verilmedi.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit