reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung

Samsung, Apple’dan önemli bir ismi bünyesine kattı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, çip / işlemci tarafında önemli gelişmeler ile gündeme gelmeyi sürdürüyor.

Samsung, son dönemde çip / işlemci tarafına hiç olmadığı kadar büyük önem veriyor, büyük yatırımlar yapıyor. Örneğin kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla şirket ABD’deki çip fabrikası için daha fazla yer satın alıyor. ABD’de çip üretimi konusunda 17 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren teknoloji devi, çok uzun vadeli başka planlar da yapıyor. Yine kısa süre önce çıkan son bilgilere göre şirket, ABD’de tam 11 farklı çip tesisi kurmak istiyor. Bunun için de ülkeye 200 milyar dolar gibi bir yatırım planlıyor. Bu yatırım ile ABD’de tam 10 bin yeni iş sağlayacağı söylenen firma, çip üretimini şimdilik özellikle Texas merkezli olarak planlıyor.

Samsung bu yatırımlar kapsamında elbette önemli işe alımlara da ihtiyaç duyuyor. Bu konuda da firma ciddi adımlar atıyor. Örneğin Apple’da dokuz yıldır çalışan Kim Woo-Pyeong (Texas Instruments ve Qualcomm tecrübesi de var), artık bir Samsung çalışanı oldu. Kim Woo-Pyeong önemli bir isim çünkü Apple’ın çok iddialı olduğu çip / işlemci tarafında görev yapıyordu. Apple, telefon ile tabletlerde yer alan A-Serisi, Mac’lere özel M-Serisi yanında kendi modem birimleri üzerinde de çalışıyor. Bu taraftaki bilgiler çok ama çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada ABD’de Intel ve TSMC firmalar da yeni çip fabrikaları kurmak adına yatırımlar ve çalışmalar yapıyor. Hatta bu üç dev isim arasında bir personel savaşının yaşandığı da aktarılıyor. Üç isim de hiç kolay olmayan çip üretimi için tecrübeli personel peşinde koşuyor, daha cazip teklifler ile birbirlerinden özellikle üst seviyede personel çalmaya çalışıyor.

Samsung gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın