reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Samsung, çip üretimi tarafında 3nm seviyesine iniş yaptı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 3nm işlemci / çip üretimi konusunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Samsung (Spesifik olarak Samsung Foundry), geçtiğimiz haftalarda Güney Kore’deki Hwaseong fabrikasında 3nm seviyesinde yarı iletken üretimine başlamıştı. Bugün ise Güney Kore’de 100 kişinin katıldığı özel bir etkinlik ile beraber üretilen ilk 3nm çiplerin sevkiyatı yapıldı. Firma gerçek anlamda 3 nm seviyesine indi ve kendisi için önemli bir kilometre taşını daha geride bırakmış oldu. Firma bu süreçte daha önceden farklı olarak FinFET değil yeni geliştirilen GAA (Gate All Around) mimarisini temel alıyor ve bu altyapının özellikle enerji verimliliği konusunda önemli fayda sağladığını açıklanıyor. 5nm’ye oranla yüzde 23 daha fazla performans getiren ve tam yüzde 45 daha az enerji ihtiyacı bulunan 3 nm altyapısı, buna karşın yüzde 16 daha az yere ihtiyaç duyuyor.

Firma geçtiğimiz hafta duyduğumuz kadarıyla şimdiden ikinci jenerasyon 3nm altyapısı için de çalışmalar yapıyor. İkinci jenerasyonda yüzde 50 daha yüksek verim, yüzde 30 daha yüksek performans ve yüzde 35 daha az alan ihtiyacı hedefleniyor. Samsung 3 nm üretim sürecinden çıkan birçok farklı işlemci olacak ve önümüzdeki dönemde şirket kendisi yanında birçok başka firma için de 3 nm işlemci üretecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Samsung, küresel çip krizinin bir daha yaşanmaması ve gelecek talepler doğrultusunda büyük fabrika yatırımları da yapıyor. Bu yatırımların büyük bölümü ise direkt olarak ABD merkezli yapılıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla şirket ABD’deki çip fabrikası için daha fazla yer satın alıyor. ABD’de çip üretimi konusunda şimdilik 17 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren teknoloji devi, çok uzun vadeli başka planlar da yapıyor.

Kısa süre önce çıkan taze bilgilere göre şirket ABD’de tam 11 farklı çip tesisi kurmak istiyor. Bunun için de ülkeye 200 milyar dolar gibi bir yatırım planlıyor. Bu yatırım ile ABD’de tam 10 bin yeni iş sağlayacağı söylenen firma, çip üretimini şimdilik özellikle Texas merkezli olarak planlıyor.

Bu arada ABD’de Intel ve TSMC firmalar da yeni çip fabrikaları kurmak adına yatırımlar ve çalışmalar yapıyor. Hatta bu üç dev isim arasında bir personel savaşının yaşandığı da aktarılıyor. Üç isim de hiç kolay olmayan çip üretimi için tecrübeli personel peşinde koşuyor, daha cazip teklifler ile birbirlerinden özellikle üst seviyede personel çalmaya çalışıyor.

Samsung gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın