reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 3 nm

Samsung 3 nm seviyesine resmi olarak iniş yaptı, üretim başladı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, işlemci / yarı iletken üretimi konusunda 3 nm seviyesine resmi olarak indiklerini duyurdu.

Alandaki en önemli isimlerden olan Samsung (Spesifik olarak Samsung Foundry), Güney Kore’deki Hwaseong fabrikasında 3 nm seviyesinde yarı iletken üretimine start verdi. Bu süreçte daha önceden farklı olarak FinFET değil yeni GAA (Gate All Around) mimarisini temel alan şirket, bu yeni altyapının özellikler enerji verimliliği konusunda önemli bir fayda sağladığını aktarıyor. 5 nm’ye oranla yüzde 23 daha fazla performans getiren ve tam yüzde 45 daha az enerji ihtiyacı bulunan 3 nm altyapısı, buna karşın yüzde 16 daha az yere ihtiyaç duyuyor. Firma şimdiden ikinci jenerasyon 3 nm altyapısı için de çalışmalar yapıyor. İkinci jenerasyonda yüzde 50 daha yüksek verim, yüzde 30 daha yüksek performans ve yüzde 35 daha az alan ihtiyacı hedefleniyor. Samsung 3 nm üretim sürecinden çıkan birçok farklı işlemci olacak ve önümüzdeki dönemde şirket kendisi yanında birçok başka firma için de 3 nm işlemci üretecek.

Samsung dün de bir satın alma ile gündeme gelmişti. Firma ortaya çıktığı kadarıyla artık Almanya merkezli girişim Cynora’nın yeni sahibi olmaya hazırlanıyor. Bu satın alım için 300 milyon dolar ödeyeceği aktarılan firma, geleceği için ciddi bir yapıyor. Peki Cynora’yı tam olarak özel kılan şey ne? Tekrar üzerinden geçmek adına Cynora, OLED panelleri daha verimli ve uzun ömürlü hale getirmeyi başarmış bir isim konumunda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın verimi özellikle mavi pikseller üzerinden artırdığı aktarılıyor. Cynora’nın mühendislerini değil teknolojilerini bünyesine kattığı belirtilen Samsung, bunlar ile QD-OLED gibi panel sistemlerini gelecekte daha az enerji harcayan ve hiçbir şekilde yanık sorunu yaşatmayan donanımlar haline getirebilir.

Samsung gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın