reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’un 3 nm üretim süreciyle ilgili son bilgiler ortaya çıktı

Şu anda piyasada satılan amiral gemisi akıllı telefonlarda 5 nm’lik işlemciler tercih ediliyor.  3 nm’lik işlemcilerle ilgili çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. 

3 nm’lik işlemcilerle ilgili çalışmalarını sürdüren Samsung Foundry, çok yönlü transistör yapısına sahip 3GAA işlem teknolojisini kullanarak 3 nm test çipini kısa bir süre önce üretti. Synopsys ortaklığında geliştirilen test çipi, düşük güç tüketimi ve yüksek performansıyla dikkat çekiyor. GAA teknolojisi, silikon boyutunu yüzde yüzde 30’a kadar azaltıyor ve aynı zamanda kullanıcılara yüksek performans vadediyor.

Samsung Foundry 3GAA haricinde 3GAE ile ilgili de çalışmalarını sürdürüyor. Gelen son bilgilere göre 3GAE, önümüzdeki yıl seri üretime girecek. Ancak bu. teknolojinin önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek modellerde yer alıp almayacağı henüz netlik kazanmış değil. Teknoloji önümüzdeki yıl üretime girse de yeni sistemi 2023 yılında görebileceğimiz de belirtiliyor. 3GAE’nin halefi olan 3GAP işlem teknolojisini ise 2023 yılında ortaya çıkması bekleniyor. Samsung’un 3 nm’lik işlemcilerini 2022 veya 2023 yılında satışa sunulacak amiral gemisi akıllı telefonlarda, televizyonlarda ve tabletlerde kullanılacağı konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung 3 nm’lik işlemciler için ABD’ye de yatırımlarını sürdürüyor

Samsung’un 3 nm yarı iletken işlemciler için ABD’nin Teksas eyaletine 10 milyar dolarlık yatırım yaptığı bu yılın başında ortaya çıkmıştı. 3 nm’lik işlemcilere ciddi yatırım yapan şirketi dünyanın en büyük yarı iletken çip üreticisi TSMC’yi de geride bırakmayı planlıyor. Şirket ABD’ye yaptığı yatırımla daha fazla ABD’li kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept telefon modeli