reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro

iPhone 14 ailesine güç verecek işlemciyle ilgili beklenmedik gelişme

Apple’ın işlemcilerini üreten TSMC’den 3 nm’lik işlemciyle ilgili kötü bir haber geldi. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak iPhone 14 ailesinde kullanılması beklenen 3 nm’lik işlemcinin piyasaya sürülmesinde bir gecikme yaşanacağını belirtti.

Güvenilir kaynaklardan DigiTimes bu ayın başında iPhone 14 ailesinde 3 nm’lik A16 Bionic işlemcisinin kullanılacağını dile getirmişti. Raporda TSMC’nin önümüzdeki yılın ikinci yarısında iPhone’lar ve iPad’ler için 3 nm’lik işlemcinin üretileceği aktarılmıştı.

3 nm’lik işlemcinin üretiminde yaşanacak gelişme üzerine TSMC’nin 4 nm’lik işlemciyi önümüzdeki yıl iPhone 14 ailesi için üreteceği belirtiliyor. 4 nm’lik işlemcilerin iPhone 14 ailesinde kullanılması durumunda modellerin performans ve enerji tüketimi konusunda çok iddialı olmayacağını söylemek mümkün. Galaxy S22 ailesinde 3 nm’lik işlemcilerin kullanılma olasılığı bulunuyor. Samsung önümüzdeki yılın başında satışa sunacağı yeni modellerinde 3 nm’lik işlemciyi kullanması durumunda Apple’ın bir adım önüne geçebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone 12 ailesiyle 5G desteği sunmaya başlamıştı

Apple geçtiğimiz yıl iPhone 12 serisinde 5 nm işlemcisini tercih etmiş ve bu konuda bir ilke imza atmıştı. Hem TSMC hem de Samsung Foundry, 2 nm’lik işlemcilerle ilgili çalışmalarını da sürdürüyor. 2 nm’lik işlemcilerin 2023 veya en geç 2024 yılında üretime girmesi bekleniyor. Apple 5 nm üretim süreciyle üretilen iPhone 13 ailesini de önümüzdeki ay tanıtmaya hazırlanıyor. Eylül ayının sonunda yurt dışında satışa sunulmasını beklediğimiz yeni modellerin ekim veya en geç kasım ayında Türkiye’de satışa sunulmasını bekliyoruz.
Haberde kullanılan görsel temsilidir

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi