reklamı kapat

POPÜLER

Facebook imzalı Project Aria AR gözlük hakkında yeni bilgiler çıktı

Facebook imzalı Project Aria AR gözlük hakkında yeni bilgiler çıktı

Donanım pazarında aktif olarak yer alan sosyal medya devi Facebook, uzun zamandır Project Aria AR isimli bir gözlük üzerinde çalışıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda resmi olarak açıklandığı kadarıyla firmadan Ray-Ban ortaklığında hazırlanan bir akıllı gözlük gelecek.

Halen bu firma için ilk olacak gözlük için detaylı bilgiler yok. Ancak bu gözlük sosyal medya devinin alandaki ilk çalışması değil. 2020’den bu yana Project Aria AR da geliştiriliyor.

Bu isminde de geçtiği üzere artırılmış gerçeklik temelli gözlük, yeniden gündemde çünkü FCC’den görseller ve detaylar geldi. 2020 yılına ait olan görsellerde gözlüğün ne kadar kalın ve kaba olduğu görülüyor.

Numaralı cam kullanımına izin verdiği aktarılan ürün, bünyesinde yakınlık sensörü, Qualcomm işlemci ve Oculus Quest 2’de kullanılan kamera sensörlerini bir araya getiriyor.

Manyetik şarj sistemi üzerine kurulan Gemini kod adlı akıllı gözlük, firmanın açıklamasına göre son kullanıcıya yönelik bir çözüm değil. Bu ürün şimdilik sadece Facebook çalışanları odağında geliştiriliyor.

Bünyesinde birden fazla fiziksel butonun yer aldığı Project Aria AR, firma için araştırma geliştirme merkezi görevini görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook bir akıllı saat modeli üzerinde de çalışıyor

Facebook imzalı akıllı saat geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Halen nasıl görüneceği bilinmeyen saat, bildiğimiz kadarıyla bünyesinde iki adet kamera barındırıyor. Saatin önündeki kamera ile görüntülü görüşme yapılabileceği aktarılıyor.

Arkadaki kamera ise anlaşıldığı üzere ekran ile beraber gövdeden ayrılabilecek ve bununla 1080P videolar ya da fotoğraflar istenilen açıda kayıt altına alınabilecek.

Çekilen fotoğrafları ve videoları elbette Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi ağlara hızlı şekilde atabilecek saat, mobil bağlantı desteğine de sahip olacak. Bu sayede model telefonlardan bağımsız bir seçenek olacak.

Direkt olarak Android işletim sistemi (Saate özel sürüm) üzerine kurulacağı söylenen Facebook’un ilk akıllı saati, birden fazla mikrofona sahip olacak ve nabız ölçümü de yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon