reklamı kapat

POPÜLER

Google Microsoft

Google ve Microsoft’tan siber güvenlik odaklı büyük yatırım

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Google ve Microsoft, ABD merkezli olarak siber güvenlik odaklı büyük bir yatırım yapıyor.

ABD başkanı Joe Biden dün üst düzey ADP, Amazon, Apple, Google, IBM ve Microsoft yetkilileri ile bir araya geldi. Bunun arkasında ABD’nin siber güvenlik altyapısını güncellemek ve güçlendirmek yer alıyordu.

ABD’de son dönemde çok ciddi siber güvenlik sıkıntılar yaşanıyor ve Biden yönetimi bunları en az seviyeye getirmek istiyor. İşte bunun için dün Google ve Microsoft 30 milyar dolarlık bir yatırım sözü verdi.

İlginç olarak Apple’ın sürece hiçbir şekilde maddi destek vermeyeceği açıklandı. Biden ile görüşen isimler arasında direkt olarak Apple CEO’su Tim Cook da vardı ancak ilginç şekilde herhangi bir yatırım tercihinde bulunulmadı.

Yapılacak 30 milyar dolarlık bahsettiğimiz bu yatırım ile ABD’nin kilit bilgisayar sistemleri önümüzdeki beş yılda güncellenecek ve siber saldırılar konusunda uzman eğitimleri çok ciddi şekilde artırılacak.

Bu çalışmaların ve yatırımın sadece ABD ile değil küresel olarak da bir faydası olacak. ABD merkezli servisleri global olarak kullanan milyonlar bulunuyor. Bu açıdan süreç herkes için önemli ve güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store güvenliği için de adımlar atıyor

Google, Android uygulama marketi Play Store için önemli çalışmalar yapıyor. Örneğin yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde göstermek zorunda olacak.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek. Yeni dönemde yukarıda da bahsettiğimiz her şey kullanıcı tarafından tek bakışta görülebilecek şekilde tasarlanmış.

Burada modern bir çizgi oluşturan firma, süreçte uygulama geliştiricilerin kullandıkları özel güvenlik önlemlerini de öne çıkaracak. Örneğin uygulama verilerinizi şifreliyorsa, bu detay kullanıcıya açık olarak verilecek. Aynı zamanda uygulamanın çocuklar için uygunluğu da açık olarak belirtilecek detaylar arasında yer alıyor. Bu durum özellikle ebeveynler için oldukça iyi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi