reklamı kapat

POPÜLER

Apple A14

iPhone 12 ailesine güç verecek A14 işlemcisi hakkında son detaylar

iPhone 12 ailesinde kullanılacak A14 işlemcisi ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Apple’ın telefonlarındaki işlemcileri üreten TSMC, çok yakında iPhone 12 ailesinde kullanılacak işlemcinin 5 nm ile üretildiğini doğruladı.  TSMC, 5nm’lik işlemcinin selefine kıyasla yüzde 15 daha hızlı olduğunu belirtiyor.

İşlemci daha güçlü olmasının yanında  Snapdragon 865 Plus’tan ve A13’ten yüzde 30 oranında daha düşük enerji tüketiyor.  A14 işlemcisinin bununla birlikte artırılmış gerçeklik uygulamalarında ve oyunlarına da büyük katkı sağlaması bekleniyor. Piyasadaki en güçlü işlemcilerden birisini olmasını beklediğimiz A14 video düzenleme konusunda da performans artışı sağlayacağı ifade ediliyor. TSMC’nin 3 nm’lik işlemcisini ise 2022 yılında Apple’a teslim edeceği konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

A14 işlemci ile gelecek iPhone 12 ailesi için geri sayım başladı

Pro ve iPhone 12 Pro Max’te 6 GB RAM yer alacağı konuşuluyor. Pro olmayan modellerde ise 4 GB’lık RAM’in kullanılmaya devam edeceği söyleniyor. Pro modellerinde kullanılacak 6 GB RAM sayesinde telefonların standart modele kıyasla özellikle uygulamalar arasındaki geçişlerde daha akıcı bir deneyim sunması bekleniyor. iPhone X, iPhone Xs ve iPhone 11 modellerinde kullanılan sensörlerden daha ufak sensörleri bünyesinde barındıracağı söylenen model bu sayede daha hoş bir tasarım sunuyor. Metal bir çerçeveyle geleceği konuşulan yeni modellerde çentiğin de daha ince olacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin güçlü modelleri ile tanışın