reklamı kapat

POPÜLER

Apple

iPhone 12 işlemcisi 5 nm “A14 Bionic” için iPad Air üzerinden çıkan ilk performans testi

Apple’dan yakında gelecek iPhone 12 ailesinde 5 nm A14 Bionic işlemci yer alacak. İşlemci için ilk performans testi de çıkmış durumda.

Yeni iPad Air, biliyorsunuz dünyanın 5 nm işlemciye sahip ilk mobil ürünü oldu. İşte bu işlemci A14 Bionic, daha önce de söylediğimiz gibi 13 Ekim tarihinde tanıtılacak iPhone 12 ailesinin kalbinde de yer alacak. Merak uyandıran işlemci için çıkan son performans testi ise yeni iPad Air üzerinden iPhone 12’lerin gücü hakkında da bilgi veriyor. Geekbench üzerinden elde edilen test sonucuna göre işlemci tek çekirdekten 1.583 puan, çok çekirdekten ise 4.198 puan alıyor. Karşılaştırmak adına aynı testte A13 Bionic tek çekirdekten 1.336 puan, çok çekirdekten ise 3.569 puan alıyor. A14 Bionic sürpriz olmadığı üzere mevcut tüm mobil işlemcileri geride bırakıyor. Ancak 2021’de gelecek 5 nm üretim sürecinden çıkacak Snapdragon 875‘in genel performans konusunda A14’ü geçeceği aktarılıyor. Bu konuda somut kanıtlar bulunuyor.

Yeni işlemci A14 Bionic aktarıldığı kadarıyla 11,8 milyar transistör taşıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor. Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da gelişiyor. Aktarıldığı kadarıyla 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor. Apple’a göre yapay öğrenme hızlandırıcıları, hesaplama işlemlerini 10 kat daha hızlı gerçekleştirerek yapay öğrenme uygulamalarını yepyeni bir performans düzeyine çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

A14 Bionic işlemcili iPhone 12 ailesi büyük merak ediliyor

A14 Bionic’in ilerleyen dönemde çıkacak yeni iPad Pro‘larda bir “A14X Bionic” sürümüne kavuşacağı da düşünülüyor. Bu “X” takısına sahip sürümün Intel ya da AMD işlemcinin kullanılmayacağı yeni nesil Mac bilgisayarlara güç vermesi de bekleniyor. Apple Silikon işlemcili ilk Mac’lerin yıl sonunda gelmesi bekleniyor. İlk Apple Silikon işlemci de yüksek ihtimalle 5 nm A14 Bionic üzerine kuruluyor. Apple’ın bu konuda çıkış duyurusunu iPhone 12’lerin tanıtılacağı ekim etkinlikte vermesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni arayüzü MIUI 12