reklamı kapat

POPÜLER

iPad

Yeni nesil iPad Air için ilk incelemeler çıktı [İzle]

5 nm işlemcili ilk ürün olan yeni nesil Apple iPad Air için yurt dışından ilk video incelemeler gelmeye başlamış durumda.

iPad Pro’lardan gelen modern tasarımı ve 5 nm A14 Bionic işlemcisi ile çok dikkat çeken yeni iPad Air için yurt dışındaki inceleme ambargosu kalktı. Türkiye başlangıç fiyatı 64 GB için 5.799 TL seviyesinde, Wi-Fi + Cellular sürüm ise 6.999 TL seviyesinde yer alan model, ilk incelemelere göre oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hatta bu model için “iPad Pro Katili” ibaresi dahi kullanılıyor. Modelin en büyük eksiği ise 120 Hz ekran taşımaması olarak gösteriliyor. Onun haricinde iPad Pro’dan neredeyse eksiği olmayan ve elbette daha ucuz olan tablet, sadece 10,9 inç ekranda alınabiliyor. Bu açıdan daha büyük bir tablet isteyenlerin yine mutlaka 12,9 inç iPad Pro‘ya yönelmesi gerekiyor. Yeni iPad Air modelinin Türkiye’de ne zaman satılacağı ise halen bilinmiyor. Ancak modelin iPhone 12’ler ile beraber geleceği düşünülüyor.

A14 Bionic işlemcili yeni nesil iPad Air yüksek performans sunuyor

Geekbench üzerinden elde edilen test sonucuna göre işlemci tek çekirdekten 1.583 puan, çok çekirdekten ise 4.198 puan alıyor. Karşılaştırmak adına aynı testte A13 Bionic tek çekirdekten 1.336 puan, çok çekirdekten ise 3.569 puan alıyor. A14 Bionic sürpriz olmadığı üzere mevcut tüm mobil işlemcileri geride bırakıyor.  Yeni işlemci A14 Bionic aktarıldığı kadarıyla 11,8 milyar transistör taşıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor.

Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da gelişiyor. Aktarıldığı kadarıyla 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor.

İnceleme Videoları