reklamı kapat

POPÜLER

iPad

5 nm işlemcili yeni iPad Air Türkiye’de satışa çıktı; işte fiyatı

5 nm işlemcili ilk ürün olan Apple iPad Air için Türkiye satışı sonunda başlamış durumda. İşte model hakkında bilinmesi gerekenler.

Görebileceğiniz üzere iPad Pro’lardan gelen modern tasarımı ve taşıdığı 5 nm A14 Bionic işlemcisi ile çok dikkat çeken yeni iPad Air, sonunda elde edilebilir hale geldi. Yeni Apple Watch’lar ile beraber tanıtılan ancak satışa çıkması geciken ürünün, Türkiye başlangıç fiyatı 64 GB için 5.799 TL seviyesinde. 256 GB içinse 7.199 TL verilmesi gerekiyor. Wi-Fi + Cellular sürüm ise 6.999 TL‘den başlıyor. Canlı renk seçenekleri beğeni toplayan yeni nesil iPad Air, özellikle pandemi döneminde ailelerin çocuklarına almak isteyeceği bir numaralı ürünlerden olacak izlenimi oluşturuyor. Yurt dışındaki fiyatı iyi bulunan iPadOS 14 işletim sistemli tablet, 10,9 inç ekrana ve Apple Pencil desteğine de sahip. Modelin Touch ID parmak izi sensörü de bir ilke imza atarak üstteki güç tuşunda yer alıyor. Bu tablette iPad Pro’lar gibi Face ID yer almıyor.

A14 Bionic işlemcili iPad Air yüksek performans sunuyor

Geekbench üzerinden elde edilen test sonucuna göre işlemci tek çekirdekten 1.583 puan, çok çekirdekten ise 4.198 puan alıyor. Karşılaştırmak adına aynı testte A13 Bionic tek çekirdekten 1.336 puan, çok çekirdekten ise 3.569 puan alıyor. A14 Bionic sürpriz olmadığı üzere mevcut tüm mobil işlemcileri geride bırakıyor.  Yeni işlemci A14 Bionic aktarıldığı kadarıyla 11,8 milyar transistör taşıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor.

Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da gelişiyor. Aktarıldığı kadarıyla 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor.

İlgili Video