reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 12

Xiaomi MIUI 12 tanıtıldı; işte yeni arayüz hakkında her şey!

 - Güncelleme: 27 Nisan 2020 11:59

Merakla beklenen Xiaomi MIUI 12 arayüz yapısı sonunda düzenlenen etkinlik kapsamında resmi olarak lanse edildi. İşte ilk detaylar;

MIUI 11’in yerini alan yeni Android 10 temelli arayüz yapısı Xiaomi MIUI 12, karşımıza çıktı. Uzun zamandır geliştirme aşamasında olan yeni arayüz, açıklandığı kadarıyla burada detaylandırdığımız Xiaomi ve Redmi imzalı akıllı telefonlara geliyor. MIUI 12 ile ilk çıkışı detaylarına aşağıda yer verdiğimiz Xiaomi Mi 10 Youth Edition ile yapan firma, yeni arayüz için çok iddialı duruyor. Çin merkezli lansman kapsamında MIUI’ın global olarak 310 milyon kullanıcıya ulaştığını aktaran firma, yeni sürümüyle ilk olarak koyu arayüz konusunda önemli bir adım atıyor. Yeni sunulan Dark Mode 2.0 yani yeni koyu arayüz modu, aktarıldığı kadarıyla 42 sistem uygulaması ve 20’den fazla popüler uygulama ile derin entegrasyon getiriyor.

Ortam ışığına bağlı olarak görünürlüğü artırmak adına dinamik olarak değişiklikler yaptığı söylenen mod, parlaklık yanında önemli bir detay olarak kontrast değerleriyle de oynuyor. Görünürlüğü artırmak adına font boyutları ve duvar kağıtları üzerinde dinamik değişiklik yaptığı aktarılan Dark Mode 2.0, arayüzün en önemli detayları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi MIUI 12

MIUI 12 ile birçok önemli sistem bilgisini artık daha hoş duran grafikler / animasyonlar / tablolar ile karşımıza getiren ve bu sayede her şeyin daha rahat anlaşılabilmesini hedefleyen Xiaomi, yeni sürümle kamera arayüzüne geniş özelleştirme seçenekleri getiriyor. Bu sayede kişilerin arayüzdeki her ayarın / seçeneğin yerini isteklerine göre değiştirebileceği aktarılıyor. Burada yeni arayüzün menü renklerinde dahi özelleştirme sunduğu belirtiliyor. Genel olarak birçok yeni animasyon taşıyan ve bunlar arasında yeni oldukça gerçekçi hava durumu animasyonları da yer alan Xiaomi MIUI 12, güvenliği de hatırı sayılır oranda artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurulan yeni altyapılar ile örneğin artık uygulamalara tek seferlik erişim izni (Kamera, konum, mikrofon vb. için) verilebiliyor. Uygulamaların telefon içindeki hareketlerini detaylı olarak gösteren bir sistemi de beraberinde getiren yeni arayüz MIUI 12, fotoğrafların içerisinde paylaşım öncesinde hassas verileri silebiliyor. Ayrıca arayüz “güvenilmez” uygulamaların hassas donanımsal verilere erişimesini de engelliyor. Bu da gerçekten çok ama çok önemli duruyor. Burada market dışı uygulamalardan bahsediliyor.

Yapılan güncellemeler ile aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere iOS işletim sistemi gibi pürüzsüz ve akıcı bir kullanıcı deneyimi sunar hale gelen sürüm, Android 10’un yeni kontrol hareketlerini benimsiyor ve daha “sade / düz” genel tasarım diliyle hiç olmadığı kadar modern duruyor. Çoklu pencere ve pencere içinde pencere altyapısı geliştirilen sürüm, bu sayede video izlerken başka şeyler yapmayı, örneğin mesajlaşmayı çok daha kolay hale getiriyor. Egzersiz takibi ve spor konusunda da geliştirilen ve yeni özellikle ile donatılan Xiaomi MIUI 12, yerleşik bir uyku takibi uygulaması ile geliyor.

https://youtu.be/hffpaL6URcA

 

Xiaomi MIUI 12 çok özel ve güzel bir duvar kağıdı geliyor

Sağlam kaynak Ice Universe’e göre firma buna “Super Walpaper” adını veriyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzer bu duvar kağıdı gerçekten harika görünüyor. Bu konuda firmanın Mars ve Dünya olmak üzere iki farklı seçenek sunduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi MIUI 12 ilk aşamada şu cihazlara gelecek

Genel olarak dikkat çeken yeni arayüzün tam sürümleriyle haziran aynın sonunda dağıtıma çıkacağı aktarılıyor. Yani kişiler yeni sürümü biraz daha beklemek durumda. Firmanın güncellemeyi ilk aşamada şu cihazlara göndereceği de resmi olarak verilen bilgiler arasında yer alıyor:

İlk dağıtım

-Xiaomi Mi 10 Pro
-Xiaomi Mi 10
-Xiaomi Mi 10 Youth Edition
-Xiaomi Mi 9 Pro
-Redmi K30 Pro
-Redmi K30
-Redmi K20 Pro
-Redmi K20

İkinci dağıtım

-Mi Mix 3
-Xiaomi Mi 8 series
-Redmi Note 8 Pro
-Redmi Note 7, 7 Pro

Üçüncü dağıtım

-Mi Mix 2
-Redmi 8, 8A
-Redmi 7, 7A
-Mi CC9, CC9 Pro, CC9e

İlginizi Çekebilir

Redmi’nin yeni akıllı telefonları ile tanışın