reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp koronavirüs

WhatsApp’ın önemli hamlesi ve bununla elde ettiği büyük başarı

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, koronavirüs ile alakalı koydukları limit ile büyük bir başarıya ulaştı.

Facebook‘un sahibi olduğu WhatsApp, daha önce de söylediğimiz gibi koronavirüs döneminde hiç olmadığı kadar fazla oranda kullanılıyor. Ancak bu dönemde platform üstünden yalan yanlış koronavirüs bilgileri yayanlar da bulunuyor. İşte geçtiğimiz ay bu konuda bir adım atan Facebook, artık beşten fazla kişiye gönderilmiş (Tekrar tekrar iletilmiş) mesajları belirliyor ve bunların “yalan olma ihtimaline karşı” daha fazla kişiye gönderilmesini yavaşlatıyor. Daha önce bir mesaj sadece 2-3 dokunuş ile 250’den fazla kişiye rahatlıkla gönderilebiliyor ve bu da yanlış bilgilerin hemen yayılmasına neden oluyordu. Yeni özellik ile “çok iletildiği” tespit edilen mesajlara limit geliyor ve bu mesajlar bir seferde sadece tek bir kişiye gönderilebiliyor. Peki bu değişiklik işe yaradı mı? Firmaya göre yaradı. Yapılan resmi açıklamaya göre WhatsApp içinde tekrar tekrar çok sayıda paylaşılan mesajların sayısında tam yüzde 70’lik bir düşüş görüldü. Bu yanlış / yalan bilgilerin yayılmasını önlemek adına gerçekten büyük bir başarı olarak karşımızda duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp, toplu görüşme konusunda çıtayı artırıyor

Çok yakında kişiler uygulama içerisinde aynı anda sekiz farklı kişiyle toplu video ya da sesli görüşme yapabilecek. Burada daha önce de söylediğimiz gibi rakipleri kadar aşırı bir artış yapmayan Facebook, yine de kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor. Firmanın yeni tanıttığı burada detaylandırdığımız servisi Messenger Rooms ise tam 50 kişinin aynı anda görüntülü konuşma yapmasına imkan tanıyor.

İlgili Video