reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’dan çip üretiminde önemli başarı

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi olan Samsung, aynı zamanda yarı iletken segmentinde de piyasa değeri açısından ikinci büyük şirket. Son veriler, Samsung’un pazar değerinin geçen hafta itibarıyla 261,9 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Şirket, piyasa değeri açısından TSMC’nin gerisinde yer alıyor.

Hisse senedi fiyatlarındaki düşüşe rağmen, Samsung yüzde 18,8 pazar payı ile ikinci sırada yer aldı. Raporlara göre, yüzde 51,9 pazar payına sahip olan TSMC’nin toplam piyasa değeri 306,3 milyar dolar. TSMC’nin hisse fiyatı yıl başından bu yana yüzde 2,8 artarken, Samsung’un hisse fiyatı aynı dönemde yüzde 4,5 düştü.

Dünyanın en büyük GPU şirketi olan Nvidia, 257,7 milyar dolarlık piyasa değeriyle yarı iletken pazarında üçüncü sırada yer alıyor. Samsung’un yakın zamanda Nvidia’nın bir sonraki GPU serisini üretmek için bir sözleşme imzaladığı da belirtiliyor.

Samsung listenin ikinci sırasında yer alırken diğer şirketlerin durumu nasıl?

Yarı iletken satışlar açısından dünyanın en büyük şirketi olan Intel, hisse fiyatı 2020’nin başından itibaren yüzde 3,8 düştükten sonra şu anda 252 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Broadcom (128.4 milyar dolar), Texas Instruments (119 milyar dolar) ve Qualcomm (104 milyar dolar) sırasıyla beşinci, altıncı ve yedinci sırada yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın yeni katlanabilir modeli böyle üretiliyor!