reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Dünyanın en büyük yarı iletken alıcısı belli oldu

Gartner’ın son raporuna göre Apple, 2020 yılında dünyanın en büyük yarı iletken alıcısı oldu. Yüzde 12’lik payla birinci sırada yer alan Apple’ı yüzde 8’lik pay ile Samsung takip ediyor.

Hem Apple hem de Samsung’un yılda yıla yüzde 20’nin üzerinde bir kazanç elde ettiği belirtiliyor. Huawei ise ABD’deki kısıtlamalar sebebiyle yüzde 23’lük bir zarar elde etti.  Şirket zarar elde etse de Apple ve Samsung’un ardından yarı iletken alıcısı konusunda üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Lenovo yüzde 4’lük payla dördüncü sırada Dell ise yüzde 3.7’lik payla listenin beşinci sırasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gartner konuyla ilgili şunları söyledi

Gartner araştırma direktörü Masatsune Yamaji, 2020’deki en büyük yarı iletken harcamalarını
etkileyen iki ana faktörün COVID-19 salgını ve ABD ile Çin arasındaki siyasi çatışma olduğunu belirtti. Yamaji, salgının 5G akıllı telefonlara olan talebi zayıflattığını ve cihaz üretimini aksattığını söyledi. Yamaji, mobil bilgisayarlar ve video oyunlarına olan talebi ise geçtiğimiz yıl arttığını ifade etti. COVID-19 salgının gerilemesi ve akıllı cihazlara olan artışla birlike şirketlerin büyümeleri sürdürmesi bekleniyor.

Apple

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarının sağlamlığını böyle test ediyor