reklamı kapat

POPÜLER

tim cook

Apple’ın hisse değeri bir kez daha rekor kırdı

Apple devamlı olarak yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. 14 Şubat’ta hisse değeri tavan yapan şirket yeni bir rekora daha imza attı. Şirketin hisseleri bu tarihe kadar görülmemiş bir değere ulaştı.

En son 28 Nisan 2015 tarihinde hisse başına 134,54 dolar fiyatla tüm zamanların rekorunu kıran Apple, 2 sene sonra rekorunu yeniledi. Hisse değeri 134,88 doları gören Apple’ın toplam piyasa değeri 710 milyar dolara ulaştı. Bu değerle Amerika’da halka açılan en değerli şirket unvanını devam ettirdi.

Apple’ın piyasa değeri o kadar yüksek ki hiçbir şirket tahtını sallandıracak kadar zirveye yaklaşamıyor. Apple’ın en yakınında Google’ın ana şirketi Alphabet yer alıyor. Alphabet’in piyasa değeri 575 milyar dolar seviyesinde. Alphabet’in hemen arkasında ise 500 milyar dolar piyasa değeriyle Microsoft bulunuyor. 4. sırada ise yönetim kurulunda Bill Gates’in de bulunduğu dünyanın en büyük holdinglerinden Berkshire Hathaway kendisine yer buluyor. Berkshire Hathaway’in değerinin 412 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Zaman zaman Apple’da işlerin iyi gitmediği yönünde söylentiler ortaya çıksa da Apple son yıllarda finansal anlamda oldukça iyi zamanlar geçiriyor. Halen iPhone merkezli bir şirket olmaya devam eden Apple, son yıllarda iPhone satışları isteneni veremese de buna rağmen yükselişini sürdürüyor. Bu yıl iPhone’un yeni bir tasarımla gelmesiyle birlikte hisselerin yükselmeye devam etmesi bekleniyor.