reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın piyasa değeri 800 milyar doları aştı

Apple uzun yıllardır piyasada yükselişini sürdürüyor fakat son zamanlarda Apple beklentileri daha da yükseltmiş durumda. Çerçevesiz ekranlı iPhone 8 iddiaları, tamamen yenilenmiş Mac Pro beklentisi ve yeni iMac’lerin yolda olması gibi nedenler kullanıcıları sabırsızlandırıyor. Bu beklentiler haliyle borsada da karşılık buluyor. Apple’ın değeri son zamanlarda hızla artarak ulaşılması oldukça zor bir seviyeye geldi.

Geçen günlerde Apple’ın beklenenden daha az iPhone sattığını açıklaması nedeniyle hisse değerinde küçük bir düşüş yaşanmıştı. Fakat yeni iPhone’un tanıtımına yaklaştığımız ve cihazla ilgili birçok bilginin ortaya çıktığı dönemde Apple yeniden yükselişe geçti. Hisse başı değeri 153 doları geçen teknoloji devinin piyasa değeri ise 800 milyar doları gördü.

Piyasa değerinin artmasında birçok unsur bulunsa da Apple’ın değerini yükselten en önemli cihazın iPhone olduğu su götürmez bir gerçek. Beklentilerin yükselmesiyle birlikte piyasada yeni bir kilometre taşını geride bırakan Apple’ın bu yükselişi devam ettirip ettirmeyeceğini zaman gösterecek. iPhone 8 eğer sızıntılardaki kadar iddialı gelirse ve beklentileri karşılarsa Apple’ın 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma ihtimali bulunuyor. Eğer aksi yönde bir gelişme olursa piyasa değerinde gerileme yaşanabileceği düşünülüyor. Bu iki seçenekten hangisinin gerçeğe dönüşeceğini öğrenmemiz içinse birkaç ay daha beklemek gerekiyor.