reklamı kapat

POPÜLER

Hemen her yüzeyi dokunmatik alana çeviren teknoloji [Video]

Geliştiriciler için oldukça ilginç ve bütçe dostu projeler kapıda. Herhangi bir yüzeyi dokunmatik alana çevirebilecek yeni bir teknik keşfedildi.

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları hemen her yüzeyi dokunmatik alana çevirebilecek bütçe dostu yeni tekniklerini duyurdu. Electrick ismini verdikleri bu teknikle yüzeyi dokunmatik alana çevirmek ise sprey boyayla boyamaktan ibaret. Proje lideri Yang Zhang tarafından oluşturulan Electrick, küçük elektrodları boyalı yüzeyin kenarlarına yerleştirerek tahtadan plastiğe, duvardan jöleye hemen her şeyi dokunmatik bir yüzeye dönüştürebiliyor.

Dokunmaya duyarlı yüzey beraberinde yeni projeleri de getiriyor. Dokunmatik panellere kıyasla çok daha bütçe dostu olan Electrick ile evin bir duvarını tamamen dokunmatik yapabilirsiniz örneğin. Böylelikle odadaki ışıkları duvara dokunarak açabilir, parlaklığı elinizi duvara sürterek ayarlayabilirsiniz. Oyun hamurunda bile çalışan teknolojiyle, nesneler bilgisayar üzerinden sizin tanımladığınız komutlara göre tepki veriyor. Örneğin masanızın üstünde belirli bölgelere dokunduğunuzda istediğiniz programları açmak için o bölgeleri özel olarak tanıtmanız yeterli oluyor.

Pek çok aksesuara da yön verebilecek projede akıllandıramayacağınız bir nesne ya da yüzey neredeyse yok. Söz konusu teknolojinin uygulandığı alanın düz olması da şart değil. Girintili çıkıntılı alanlarda da uygulanabiliyor. İnteraktif yaşamı yaygınlaştıracak olan bu projenin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

YORUMLAR