reklamı kapat

POPÜLER

MIT'den her yüzeyi dokunmatik yapan "spreyli" sensör sistemi [Video]

MIT’den her yüzeyi dokunmatik yapan “spreyli” sensör sistemi [Video]

MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) araştırmacıları dikkat çeken bir sensör altyapısıyla gündeme geldi.

Teknoloji geliştikçe hayatımızdaki elektronik ürünlerin sayısı artıyor. İşte bu elektronik ürünlerin kontrolü konusunda MIT CSAIL araştırmacıları yenilikçi bir yol bulmuş durumda. Araştırmacılar yeni çalışmalarıyla ürünlerin fiziksel donanımlar yerine direkt olarak istenilen her yüzeyden kontrol edilmesini istiyor. Bunun için de sprey ile uygulanabilir bir sensör altyapısı geliştirilmiş durumda. Tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz bu sistem, “Sprayable User Interfaces” olarak geçiyor. Sistem ile araştırmacılar kişilerin adeta istedikleri her yere kendi fonksiyonel arayüzlerini yaratmasına imkan tanıyor. Bu altyapıda elektronik aktarım yapabilen özel mürekkep üstüne birden fazla katman kullanılarak etkileşime girilebilen yüzeyler yaratılabiliyor. Örneğin duvara bir lamba simgesi çizip bunu odadaki ışığı açıp kapatmak için programlayabiliyorsunuz. Bunun için elbette bir elektronik bağlantı gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT’nin bu sensör sistemi büyük potansiyeller sunuyor

Videoda örneğin bir koltuğun yan tarafı dahi televizyonu kontrol etmek üzere özelleştirilebiliyor. Şimdilik geliştirme aşamasında olan sistem, ucu hayal gücüne bağlı olarak açık olan çalışmalar arasında yer alıyor. Fiziksel bir ürün olarak hayatımıza girmesi şimdilik çok da mümkün olmayan bu altyapı, sadece iç değil dış mekanda da kullanılabilir deniyor. Çok büyük çaplı uygulamaları için de çalışıldığı aktarılan teknoloji, gelecekte birçok konuda dokunmatik ekranlara ya da fiziksel butonlara olan ihtiyacı bitirecek izlenimi oluşturuyor.