reklamı kapat

POPÜLER

MIT
MIT

MIT, sağlık odağında yutulabilir yapıda bir sensör test ediyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, sağlık araştırmaları odağında yutulabilir yapıda bir sensör test ediyor.

Sağlık sektöründe şu an çok sayıda araştırma yapılıyor, bu araştırmaların büyük bölümü hastalıkları iyileştirmeye, büyük bölümü ise hastalıklar oluşmadan tespit etmeye odaklanıyor. Bu konuda gündeme gelen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Celero Systems ve Batı Virginia Üniversitesi araştırmacıları, şu an aktif olarak test edilen bir yutulabilir sensör ile ses getiriyor. Yeni sensör, uyku apnesi olan hastaların kalp ve solunum hızını ölçüyor ve aşırı dozda opioid* riski taşıyan kişileri izlemek için de kullanılabiliyor. MIT’nin açıklamasına göre uyku apnesi gibi uyku bozukluklarının teşhisi için genellikle hastanın geceyi bir uyku laboratuvarında, çeşitli sensör ve monitörlere bağlı olarak geçirmesi gerekiyor. Bu tahmin edebileceğiniz üzere hastalar için hoş ya da rahat bir deneyim olmuyor. Araştırmacılar yeni geliştirdikleri yutulabilir kapsül kullanarak hastanın hayati belirtilerini direkt olarak midelerinden izleyebiliyor ve bu durum süreci çok daha rahat ve doğal hale getiriyor. Yaklaşık bir vitamin hapı büyüklüğündeki yukarıda görebileceğiniz kapsül, hastanın nefes alma hızını ve kalp atış hızını ölçmek için bir ivmeölçer kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araştırmacılar, cihazın uyku apnesini teşhis etmenin yanı sıra, yüksek risk altındaki kişilerde aşırı dozda opioid kullanımını tespit etmek için de yararlı olabileceğini söylüyor. Çıkışı tahmin edebileceğiniz üzere doğal yollarla olan kapsül, iki küçük batarya ve veri ileten kablosuz bir anten içeriyor. Mide hareketliliğini de kayıt altına alan ve bu temelde başka kapıları açabileceği söylenen kapsül, 10 gönüllü insan üzerinde yapılan denemelerde beklentileri aşan bir performans ortaya koymuş durumda.

*Opiat (Opioid) haşhaştan elde edilen, morfin içeren, kişiye gevşeme etkisi veren, kişide zamanla bağımlılık oluşturan ağrı kesicilerin içinde bulunduğu sınıfın adıdır, düzenli kullanımı Opiat (Opioid) Bağımlılığı ile sonuçlanır. Eroin, kodein, morfin, metadon, buprenorfin (suboxone, subutex) vb. opiat sınıfında yer alıyor.

MIT çalışması yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli