reklamı kapat

POPÜLER

MIT

MIT, hızlı sonuç veren bir “sıvı metal baskı” sistemi geliştirdi [Video]

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, bu sefer hızlı sonuç veren bir “sıvı metal baskı” sistemiyle ses getiriyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları bu sistemi 3D / üç boyutlu baskı sürecine hız katmak, belirli ihtiyaçları hızlı şekilde karşılamak adına geliştiriyor. Sıvı metal baskı sisteminde şu aşamada özellikle alüminyum kullanılıyor (Sıvı hale getirilebilen başka metaller de sürece dahil edilebilir), toza yakın seviyedeki minik cam boncuklar içine çizilen hatta dökülen erimiş alüminyum ile kısa sürede metal parçalar üretilebiliyor. Tüm süreci otomatik hale getiren ve bunun için hassas bir robotik altyapı kuran araştırmacılar, şimdilik çok detaylı ya da pürüzsüz baskılar elde edemiyor (Buna çoğu zaman ihtiyaç olmadığı belirtiliyor), şu aşamada daha çok yüksek hıza odaklanıyor. Bu baskı sistemiyle sandalye ve masa gibi farklı mobilyalar hazırlayan MIT, geliştirdikleri yeni sürecin benzer metal üretim tekniklerinden en az on kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Geri dönüşümü ve CNC altında işlemesi kolay olduğundan özellikle alüminyum üzerine odaklanan araştırmacılar, sistemin malzemeyi tüm süreç boyunca erimiş halde tuttuğunu ve bunun çatlama ile eğrilme olasılığını azalttığını aktarıyor. Sistem için paylaşılan ve üretim sürecini gösteren video ise hemen aşağıda yer alıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, bundan önce sağlık araştırmaları odağında yutulabilir yapıdaki sensörleriyle ses getirmişlerdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Celero Systems ve Batı Virginia Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen sensör, uyku apnesi olan hastaların kalp ve solunum hızını ölçüyor ve aşırı dozda opioid riski taşıyan kişileri izlemek için de kullanılabiliyor.

MIT’nin açıklamasına göre uyku apnesi gibi uyku bozukluklarının teşhisi için genellikle hastanın geceyi bir uyku laboratuvarında, çeşitli sensör ve monitörlere bağlı olarak geçirmesi gerekiyor. Bu tahmin edebileceğiniz üzere hastalar için hoş ya da rahat bir deneyim olmuyor.

Araştırmacılar yeni geliştirdikleri yutulabilir kapsül kullanarak hastanın hayati belirtilerini direkt olarak midelerinden izleyebiliyor ve bu durum süreci çok daha rahat ve doğal hale getiriyor. Yaklaşık bir vitamin hapı büyüklüğündeki yukarıda görebileceğiniz kapsül, hastanın nefes alma hızını ve kalp atış hızını ölçmek için bir ivmeölçer kullanıyor.

Araştırmacılar, cihazın uyku apnesini teşhis etmenin yanı sıra, yüksek risk altındaki kişilerde aşırı dozda opioid kullanımını tespit etmek için de yararlı olabileceğini söylüyor. Çıkışı tahmin edebileceğiniz üzere doğal yollarla olan kapsül, iki küçük batarya ve veri ileten kablosuz bir anten içeriyor.

Mide hareketliliğini de kayıt altına alan ve bu temelde başka kapıları açabileceği söylenen kapsül, 10 gönüllü insan üzerinde yapılan denemelerde beklentileri aşan bir performans ortaya koymuş durumda.

MIT çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli