reklamı kapat

POPÜLER

Westworld tarzı sıvı baskılar geleceğin 3D baskı yöntemi olmaya hazır [Video]

Gelişen ve değişen 3D baskı teknolojiside sıvı baskı örneklerini daha önce görmüştük. Ancak şimdilerde sıvı baskılar da değişiyor ve daha önce görmediğimiz bir baskı formu ortaya çıkıyor.

2015 yılında sıvı halden katı hale dönüştürme tekniği ile geliştirilen yeni bir 3D baskı yöntemi tanıtılmış, oldukça ilgi çekmişti. Sistem tamamen sıvı malzemenin cihaz yardımıyla katı forma geçerken istenen şekilleri oluşturması üzerine işliyordu. MIT‘nin dünyanın en büyük ofis malzemeleri üreticilerinden olan Steelcase ile gerçekleştirdiği yeni çalışma ise bambaşka bir sistemin kapılarını aralarken, tasarımcılar için farklı bir yöntemi ortaya çıkarıyor.

Yeni sistem alışılmış 3D baskı sürecinden tamamen farklılaşıyor. Standart 3D baskılar katman katman ilerlerken, “Rapid” sıvı baskı olarak adlandırılan bu yöntemde tasarlanan şekil direkt olarak jel içine enjekte ediliyor. Saç jölesi kıvamında yoğun bir maddenin içine direkt olarak uygulanan madde, jel içinde katılaşıyor ve malzemenin dışına çıkarıldığında kullanıma hazır hale geliyor. Oldukça etkileyici görünen işleme yöntemi ise şimdilik kusursuz denilemeyecek düzeyde. Ne yazık ki standart 3D baskıların hassaslığı “Rapid” sıvı baskıda yer almıyor. Ancak hala geliştirilme aşamasında olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yeni sistemin en büyük avantajlarından biri ise çok büyük ölçeklerde rahatlıkla çalışabilmesi. Teorik olarak herhangi bir boyut sınırlaması bulunmuyor. Baskının gerçekleştirildiği jölemsi maddeyi devasa bir tankın içine doldurup çok büyük boyutlarda baskı oluşturulabiliyor. Jeli oluşturmak yaklaşık bir saat alıyor. Milan’da gerçekleşen Mobilya Fuarı’nda sergilenen ürünlerle beraber bu baskı yönteminin gelecekte tasarım alanında kendini baskın bir şekilde göstermesi bekleniyor.

VİDEO