reklamı kapat

POPÜLER

MIT harita RoadTracer

MIT’den harita ve navigasyon sistemlerini çok daha iyi hale getirecek yeni sistem

Günümüzde çok gelişmiş harita sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemlerde genel olarak oldukça hassas veriler sağlıyor ve yolları doğru şekilde gösterebiliyor. Ancak Massachusetts Institute of Technology ya da kısa adıyla MIT araştırmacıları, bunu çok daha iyi hale getirecek yeni sistem geliştiriyor.

MIT “CSAIL” (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) tarafından geliştirilen bu yeni sistem, mevcut yapıyı otomatik hale getiriyor. Söylendiği kadarıyla şu an haritalar oluşturulurken insanların kontrolü ve değişikliklerine ihtiyaç duyuluyor. Yani kişiler oturup uzaydan çekilen görüntüleri inceliyor ve yolların hatırı sayılır kısmını elle belirlemek zorunda kalıyor. İşte bunu değiştirecek bir algoritma geliştiren araştırmacılar, süreci oldukça otomatik hale getiriyor. Söylendiği kadarıyla bu algoritma yüzde 45 daha doğru sonuç ortaya koyabiliyor. Bu tüm dünya düşünüldüğü zaman çok büyük vakit kazancı ve doğruluk artışı anlamına gelirken, geliştirilen sistem RoadTracer olarak isimlendiriliyor. Derin öğrenme altyapısından yararlanan haritalandırma sistemi, özellikle gelişmemiş bölgeler için önem arz ediyor. Google gibi şirketlerin çalışanları doğal olarak dikkatlerini daha çok büyük nüfuslu merkezlere veriyor. Diğer alanlardaki harita bilgileri bu yüzden oldukça eskide kalabiliyor. RoadTracer işte bunu çözebilecek güçte görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT, RoadTracer ile otonom araçları da düşünüyor

Biliyorsunuz otonom yani sürücüsüz araçların bizden çok daha iyi harita bilgilerine ihtiyacı bulunuyor. Bu verilerin sürekli olarak güncellenmesi gerekirken, RoadTracer burada gerçekten büyük önem arz ediyor. Üzerinde çalışmalar devam eden sistem için hazırlanan video ise aşağıda yer alıyor.

Video